<h2>
Answer:</h2><h2>
The percentage of the family’s total annual electricity that is used to run the two air conditioners for the three summer months = 19.4 %</h2>
Explanation:
Average electricity consumed per month = 900 kWh
The family cools their house for three months during the summer with two window-unit air conditioners
The power consumed by one window-unit air conditioners = 350 kWh
The power consumed by two window-unit air conditioners = 350(2) = 700 kWh
Power consumed for two air conditioners for the three summer months = 700 (3) = 2100 kWh
Total power consumed for 1 year = 900 (12) = 10800kWh
The percentage of the family’s total annual electricity that is used to run the two air conditioners for the three summer months =
= 19.4 %
If collision between molecules is very gentle the molecules are more likely to bound without reaction
collision is process in which molecules come together or collide with one another.Molecules must collide with sufficient energy so that chemical bond can break. In addition for collision to occur there must have favorable orientation.
Answer:
-74.6 kj/mol
Explanation:
you can see the answer at the pic
Answer:
P=19.32g/cm³
Explanation:
m=9.66g
v=0.5cm³
P=mass/volume (density formula)
=9.66/0.5
=19.32g/cm³
<u>Answer:</u> The cell potential of the cell is +0.118 V
<u>Explanation:</u>
The half reactions for the cell is:
<u>Oxidation half reaction (anode):</u> 
<u>Reduction half reaction (cathode):</u> 
In this case, the cathode and anode both are same. So,
will be equal to zero.
To calculate cell potential of the cell, we use the equation given by Nernst, which is:
![E_{cell}=E^o_{cell}-\frac{0.0592}{n}\log \frac{[Ni^{2+}_{diluted}]}{[Ni^{2+}_{concentrated}]}](https://tex.z-dn.net/?f=E_%7Bcell%7D%3DE%5Eo_%7Bcell%7D-%5Cfrac%7B0.0592%7D%7Bn%7D%5Clog%20%5Cfrac%7B%5BNi%5E%7B2%2B%7D_%7Bdiluted%7D%5D%7D%7B%5BNi%5E%7B2%2B%7D_%7Bconcentrated%7D%5D%7D)
where,
n = number of electrons in oxidation-reduction reaction = 2
= ?
= 
= 1.0 M
Putting values in above equation, we get:


Hence, the cell potential of the cell is +0.118 V