Answer:
The water potential of a solution of 0.15 M sucrose solution is -3.406 bar.
Explanation:
Water potential = Pressure potential + solute potential


We have :
C = 0.15 M, T = 273.15 K
i = 1
The water potential of a solution of 0.15 m sucrose= 
(At standard temperature)


The water potential of a solution of 0.15 M sucrose solution is -3.406 bar.
It's 2, glass. Water, nitrogen, and sucrose don;t have a crystalline structure.
Answer:
Correct, because B it is reported to the nearest miligram
Explanation:
4.6 rounded up is 5
There’s no question for me to answer ?