<span>Heat
gained or absorbed in a system can be calculated by multiplying the given mass to the
specific heat capacity of the substance and the temperature difference. The heat capacity of aluminum at 25 degrees celsius is 0.9 J/g-C. It is
expressed as follows:</span><span>
Heat = mC(T2-T1)
5800 J = 152000(0.90)(</span>ΔT)
ΔT = 0.42 °C change in temperature
Answer:
Explanation:
Given parameters:
Initial temperature T₁ = 25.2°C = 25.2 + 273 = 298.2K
Initial pressure = P₁ = 0.6atm
Final temperature = 72.4°C = 72.4 + 273 = 345.4K
Unknown:
Final pressure = ?
Solution:
To solve this problem, we use an adaption of the combined gas law where the volume gas is fixed. This simplification results into:

where P and T are temperatures, 1 and 2 are initial and final temperatures.
Input the parameters and solve;
P₂ = 0.7atm
KE = mv2
2
KE = ? J
m = 1.5 kg
v = 55 m/s
KE = 1.5 kg x (55 m/s)2
2
KE = 2,268.75 J
Answer:
B
Explanation:
catches fire easily, there is a chemical in the substance that reacts to the flame, and a key to it being a chemical property is when exposed to other substances, there is a chemical in the other substances that makes it chemically react
Radio - Radio station transmits radio wavelength which is received by the
Radio.
<span>
Microwaves - Microwave Oven to heat up foods. </span>
<span>IR (infrared) - TV remote Control, to transmit IR light to a sensor in the TV so it can do some functions like increasing the volume, changing the channel etc. </span>
<span>Visible light - Sunlight or Light Bulbs </span>
<span>Ultraviolet - UV Lamps for sun tan, for detecting forged money </span>
<span>X-rays - Chest X-ray machines, Backscatter Xray (body scanner in airport security)
</span>
Gamma rays - Gamma rays<span> Medical Equipment which are used to kill cancer cells, to sterilize medical </span>equipment<span> </span>