Answer:
The pH of 0.1 M BH⁺ClO₄⁻ solution is <u>5.44</u>
Explanation:
Given: The base dissociation constant:
= 1 × 10⁻⁴, Concentration of salt: BH⁺ClO₄⁻ = 0.1 M
Also, water dissociation constant:
= 1 × 10⁻¹⁴
<em><u>The acid dissociation constant </u></em>(
)<em><u> for the weak acid (BH⁺) can be calculated by the equation:</u></em>

<em><u>Now, the acid dissociation reaction for the weak acid (BH⁺) and the initial concentration and concentration at equilibrium is given as:</u></em>
Reaction involved: BH⁺ + H₂O ⇌ B + H₃O+
Initial: 0.1 M x x
Change: -x +x +x
Equilibrium: 0.1 - x x x
<u>The acid dissociation constant: </u>![K_{a} = \frac{\left [B \right ] \left [H_{3}O^{+}\right ]}{\left [BH^{+} \right ]} = \frac{(x)(x)}{(0.1 - x)} = \frac{x^{2}}{0.1 - x}](https://tex.z-dn.net/?f=K_%7Ba%7D%20%3D%20%5Cfrac%7B%5Cleft%20%5BB%20%5Cright%20%5D%20%5Cleft%20%5BH_%7B3%7DO%5E%7B%2B%7D%5Cright%20%5D%7D%7B%5Cleft%20%5BBH%5E%7B%2B%7D%20%5Cright%20%5D%7D%20%3D%20%5Cfrac%7B%28x%29%28x%29%7D%7B%280.1%20-%20x%29%7D%20%3D%20%5Cfrac%7Bx%5E%7B2%7D%7D%7B0.1%20-%20x%7D)





<u>Therefore, the concentration of hydrogen ion: x = 3.6 × 10⁻⁶ M</u>
Now, pH = - ㏒ [H⁺] = - ㏒ (3.6 × 10⁻⁶ M) = 5.44
<u>Therefore, the pH of 0.1 M BH⁺ClO₄⁻ solution is 5.44</u>
Answer:
The final pressure is approximately 0.78 atm
Explanation:
The original temperature of the gas, T₁ = 263.0 K
The final temperature of the gas, T₂ = 298.0 K
The original volume of the gas, V₁ = 24.0 liters
The final volume of the gas, V₂ = 35.0 liters
The original pressure of the gas, P₁ = 1.00 atm
Let P₂ represent the final pressure, we get;



∴ The final pressure P₂ ≈ 0.78 atm.
Entropy Change is calculated by (Energy transferred) / (Temperature in kelvin)
deltaS = Q / T
Q = (mass)(latent heat of fusion)
Q = m(hfusion)
Q = (500g)(333J/g) = 166,500J
T(K) = 32 + 273.15 = 305.15K
deltaS = 166,500J / 305.15K
deltaS = 545.63 J/K
Answer:
Ionization energy
Electronegativity
Explanation:
-due to its smaller ionic radius....the electron in the outter most shell tends to expierence a stronger nuclear attraction...which makes it harder to remove the electron from the sodium atom
-Rubidium has lesser ionization energy because its (i) affected by its larger ionic radius which tends to lessen the nuclear attraction ...hence making it easier to remove the electron...(ii)and also by the screening effect done by the inner shells, which also tends to lessen the nuclear attraction.
Sodium has a higher electronegativity than rubidium;
Electronegativity is the charge density of electrons in an atom...in which its high when the atomic radius is smaller...
So hence due to the sodium atomic radius being smaller...it tends to have a higher charge density than rubidium....which then gives it a higher electronegativity value
C) change to water at the same temperature
Explanation:
Adding 334Joules of heat to one gram of ice at STP will cause ice to change to water at the same temperature.
- The heat of fusion is the amount of energy needed to melt a given mass of a solid
- It is also conversely the amount of energy removed from a substance to freeze it.
- The addition of this energy does not cause a decrease or increase in temperature.
- Only a phase change occurs.
Learn more:
Heat of fusion brainly.com/question/4050938
#learnwithBrainly