Here we have to calculate the heat required to raise the temperature of water from 85.0 ⁰F to 50.4 ⁰F.
10.857 kJ heat will be needed to raise the temperature from 50.4 ⁰F to 85.0 ⁰F
The amount of heat required to raise the temperature can be obtained from the equation H = m×s×(t₂-t₁).
Where H = Heat, s =specific gravity = 4.184 J/g.⁰C, m = mass = 135.0 g, t₁ (initial temperature) = 50.4 ⁰F or 10.222 ⁰C and t₂ (final temperature) = 85.0⁰F or 29.444 ⁰C.
On plugging the values we get:
H = 135.0 g × 4.184 J/g.⁰C×(29.444 - 10.222) ⁰C
Or, H = 10857.354 J or 10.857 kJ.
Thus 10857.354 J or 10.857 kJ heat will be needed to raise the temperature.
Answer:
a. pka = 3,73.
b. pkb = 10,27.
Explanation:
a. Supposing the chemical formula of X-281 is HX, the dissociation in water is:
HX + H₂O ⇄ H₃O⁺ + X⁻
Where ka is defined as:
![ka = \frac{[H_3O^+][X^-]}{[HX]}](https://tex.z-dn.net/?f=ka%20%3D%20%5Cfrac%7B%5BH_3O%5E%2B%5D%5BX%5E-%5D%7D%7B%5BHX%5D%7D)
In equilibrium, molar concentrations are:
[HX] = 0,089M - x
[H₃O⁺] = x
[X⁻] = x
pH is defined as -log[H₃O⁺]], thus, [H₃O⁺] is:
![[H_3O^+]} = 10^{-2,40}](https://tex.z-dn.net/?f=%5BH_3O%5E%2B%5D%7D%20%3D%2010%5E%7B-2%2C40%7D)
[H₃O⁺] = <em>0,004M</em>
Thus:
[X⁻] = 0,004M
And:
[HX] = 0,089M - 0,004M = <em>0,085M</em>
![ka = \frac{[0,004][0,004]}{[0,085]}](https://tex.z-dn.net/?f=ka%20%3D%20%5Cfrac%7B%5B0%2C004%5D%5B0%2C004%5D%7D%7B%5B0%2C085%5D%7D)
ka = 1,88x10⁻⁴
And <em>pka = 3,73</em>
b. As pka + pkb = 14,00
pkb = 14,00 - 3,73
<em>pkb = 10,27</em>
I hope it helps!
Answer:
42.5 g
Explanation:
Calculate the mass of the soft drink given the density and volume:
355 mL × 1.04 g/mL = 369.2 g
Now calculate the mass of sucrose given the percentage:
0.115 × 369.2 g = 42.46 g
Rounded to 3 significant figures, the mass is 42.5 g.
Answer:
The molecular formula of cacodyl is C₄H₁₂As₂.
Explanation:
<u>Let's assume we have 1 mol of cacodyl</u>, in that case we'd have 209.96 g of cacodyl and the<u> following masses of its components</u>:
- 209.96 g * 22.88/100 = 48.04 g C
- 209.96 g * 5.76/100 = 12.09 g H
- 209.96 g * 71.36/100 = 149.83 g As
Now we convert those masses into moles:
- 48.04 g C ÷ 12 g/mol = 4.00 mol C
- 12.09 g H ÷ 1 g/mol = 12.09 mol H
- 149.83 g As ÷ 74.92 g/mol = 2.00 mol As
Those amounts of moles represent the amount of each component in 1 mol of cacodyl, thus, the molecular formula of cacodyl is C₄H₁₂As₂.