Molar mass <span>CH2BrCH2Br = 188.0 g/mol
1 mole ---------- 188.0 g
</span>0.500 moles ----- ?
mass = 0.500 * 188.0 / 1
= 94.0 g
Answer C
hope this helps!
Answer:
The chemical engineer should report average volume of 15.34 L.
Explanation:
Volume of Macon = 0.519 L
Volume of Allegheny = 44.67 L
Volume of Doheny = 0.826 L
Average of the volume of the pollutants:

The rule apply for the addition and subtraction is :
The least precise number present after the decimal point determines the number of significant figures in the answer.
Here the 44.67 has two significant digit after decimal point.So the answer will be reported as in with 2 significant figures after decimal point.

The chemical engineer should report average volume of 15.34 L.
Diagram is on the picture below.
Answer is: 1).
Sodium chloride is ionic compound and in the water dissociate in sodium cation (positive charge) and chloride anion (negative charge). Water is polar compound, oxagan has negative charge and hydrogen charge. Positive interact witn negative charge and negative with positive charge.
Answer:
Explanation:
specific heat of granite s = .79 J / g / k
let the mass of granite = m
heat lost by granite = heat gained by water
heat lost = mass x specific heat x drop in temperature
= m x .79 x (80 - 20.45)
heat gained by water
= 3000 x 4.186 x (20.45- 20)
heat lost by granite = heat gained by water
m x .79 x 59.55 = 3000 x 4.186 x .45
m = 120.12 g .