Answer:
6,216.684 kilograms of sodium carbonate must be added to neutralize
of sulfuric acid solution.
Explanation:
Mass of sulfuric acid solution = 

Percentage mass of sulfuric acid = 95.0%
Mass of sulfuric acid = 

Moles of sulfuric acid = 

According to reaction , 1 mole of sulfuric acid is neutralized by 1 mole of sodium carbonate.
Then 58,647.96 moles of sulfuric acisd will be neutralized by :
of sodium carbonate
Mass of 58,647.96 moles of sodium carbonate :

6,216,683.76 g = 6,216,683.76 × 0.001 kg = 6,216.684 kg
6,216.684 kilograms of sodium carbonate must be added to neutralize
of sulfuric acid solution.
Answer: 91.73g of NaCl
Explanation:
First, we solve for the number of moles of F2 using the ideal gas equation
V = 12L
P = 1.5 atm
T = 280K
R = 0.082atm.L/mol/K
n =?
PV = nRT
n = PV /RT
n = (1.5x12)/(0.082x280)
n = 0.784mol
Next, we convert this mole ( i.e 0.784mol) of F2 to mass
MM of F2 = 19x2 = 38g/mol
Mass conc of F2 = n x MM
= 0.784 x 38 = 29.792g
Equation for the reaction is given below
F2 + 2NaCl —> 2NaF + Cl2
Molar Mass of NaCl = 23 + 35.5 = 58.5g/mol
Mass conc. of NaCl from the equation = 2 x 58.5 = 117g
Next, we find the mass of NaCl that reacted with 29.792g of F2.
From the equation,
38g of F2 redacted with 117g of NaCl.
Therefore, 29.792g of F2 will react with Xg of NaCl i.e
Xg of NaCl = (29.792 x 117)/38
= 91.73g
Therefore, 91.73g of NaCl reacted with f2
Answer: NO2, NO, and O2.
<span>Free radicals are toxic substances produced by the body. In normal circumstances,the body can neutralize but<span>
when the level of these substances is to much,they accumulate
and can generate diseases,
such as osteoporosis and cancer.</span></span>
<Sgx,JASYLDhLAxhclsxb cddont know
1) Radium will form Ra²⁺ ions, because it is metal with two valence electrons (7s²) and it will lost two electrons to have electric configuration like noble gas radon (Z=86).
Electroic configuration of radium atom:
₈₈Ra 1s²2s²2p⁶3s²3p⁶3d¹⁰4s²4p⁶4d¹⁰4f¹⁴5s²5p⁶5d¹⁰6s²6p⁶7s².
2) Selenium wil form Se²⁻ ions, because it is nonmetal and it has six valence electrons (4s²4p⁴), it will gain two electrons to have electron configuration like noble gas krypton (Z=36).
Electronic configuration of selenium atom: ₃₄Se 1s²2s²2p⁶3s²3p⁶3d¹⁰4s²4p⁴.