Answer:
Explanation:
attached here is the diagram representing the structure
Answer:
0.08097 grams of nitrate ions are there in the final solution.
Explanation:
Moles of cobalt(II) nitrate ,n= 
Volume of the cobalt(II) nitrate solution, V = 100.0 mL = 0.1 L

Let the molarity of the solution be 

A students then takes 4 .00 mL of
solution and dilute it to 275 ml.


(molarity after dilution)
(after dilution)


Molarity of the of solution after dilution is 0.002375 M.

1 mol of cobalt(II) nitrate gives 2 moles of nitrate ions. Then 0.002375 M solution of cobalt (II) nitrate will give:
![[NO_3^{-}]=\frac{2}{1}\times 0.002375 M=0.004750 M](https://tex.z-dn.net/?f=%5BNO_3%5E%7B-%7D%5D%3D%5Cfrac%7B2%7D%7B1%7D%5Ctimes%200.002375%20M%3D0.004750%20M)
Moles of nitrate ions = n
Volume of the solution = 275 mL = 0.275 L
Molarity of the nitrate ions = ![[NO_3^{-}]=0.004750 M](https://tex.z-dn.net/?f=%5BNO_3%5E%7B-%7D%5D%3D0.004750%20M)
![[NO_3^{-}]=\frac{n}{0.275 L}](https://tex.z-dn.net/?f=%5BNO_3%5E%7B-%7D%5D%3D%5Cfrac%7Bn%7D%7B0.275%20L%7D)
n = 0.001306 mol
Mass of 0.001306 moles of nitrate ions:
0.001306 mol × 62 g/mol= 0.08097 g
0.08097 grams of nitrate ions are there in the final solution.
Answer:
Aluminium atoms = 4.13 *10^22 aluminium atoms
The correct answer is E
Explanation:
Step 1: Data given
Mass of Al2O3 = 3.50 grams
Molar mass of Al2O3 = 101.96 g/mol
Number of Avogadro = 6.022 * 10^23 /mol
Step 2: Calculate moles Al2O3
Moles Al2O3 = mass Al2O3 / molar mass Al2O3
Moles Al2O3 = 3.50 grams / 101.96 g/mol
Moles Al2O3 = 0.0343 moles
Step 3: Calculate moles Aluminium
In 1 mol Al2O3 we have 2 moles Al
in 0.0343 moles Al2O3 we have 2*0.0343 = 0.0686 moles Al
Step 4: Calculate aluminium atoms
Aluminium atoms = moles aluminium * Number of Avogadro
Aluminium atoms = 0.0686 * 6.022 * 10^23
Aluminium atoms = 4.13 *10^22 aluminium atoms
The correct answer is E
Hydrogen bonds are not like covalent bonds. They are nowhere near as strong and you can't think of them in terms of a definite number like a valence. Polar molecules interact with each other and hydrogen bonds are an example of this where the interaction is especially strong. In your example you could represent it like this:
<span>H2C=O---------H-OH </span>
<span>But you should remember that the H2O molecule will be exchanging constantly with others in the solvation shell of the formaldehyde molecule and these in turn will be exchanging with other H2O molecules in the bulk solution. </span>
<span>Formaldehyde in aqueous solution is in equilibrium with its hydrate. </span>
<span>H2C=O + H2O <-----------------> H2C(OH)2</span>
C2H6O + O2 ---> C2H4O2 + H2O
using the molar masses:-
24+ 6 + 16 g of C2H6O produces 24 + 4 + 32 g C2H4O2 (theoretical)
46 g produces 60g
60 g C2H4O2 is produced from 46g C2H6O
1g . .................................46/60 g
700g ................................. (46/60) * 700 Theoretically
But as the yield is only 7.5%
the required amount is ((46/60) * 700 ) / 0.075 = 7155.56 g
= 7.156 kg to nearest gram. Answer