Answer:
We can seprate oil and water by the process of seprating funnel
0.216g of aluminium compound X react with an excess of water water to produce gas. this gas burn completely in O2 to form H2O and 108cm^3of CO2 only . the volume of CO2 was measured at room temperature and pressure
0.108 / n = 24 / 1
n = 0.0045 mole ( CO2 >>0.0045 mole
0.216 - 0.0045 = 0.2115
so Al = 0.2115 / 27 => 0.0078 mole
C = 0.0045 * 1000 => 4.5 and Al = 0.0078 * 1000 = 7.8
2C3H6 (g) + 2NH3 (g) + 3O2 (G) -> 2C3H3N (g) + 6H2O (g)
First off.. not a chem board.. but n e way.
This is a limiting reagent problem.
set it up as a DA problem.(Dimension Analysis)
Start with what you want.
you want Grams of acrylonitrile (C3H3N)
so start with that (Using ACL in place of Acrylonitrile.. just for ease of typing)
(g) = (53 g of ACL/1mol ACL) (2 mols ACL/2 mol C3H6)/ (1mol C3H6/42 grams) (15.0 grams)
solve that you wiill get grams of Acrylonitrile created by 15 grams oc C3H6 = 18.9g
Same setup for the two other reactants.
so i did it and for
oxygen I got 11.04 grams
and for Ammonia i got 15.29 grams
So the most you can make is 11.04 grams because if you have ot make any more .. you will have to get more O2 .. but since you have only 10 grams of it .. that is the most u can make in this reaction.
Both the other reactants are in excess.
rate brainliest pls
Answer:
-10778.95 J heat must be removed in order to form the ice at 15 °C.
Explanation:
Given data:
mass of steam = 25 g
Initial temperature = 118 °C
Final temperature = 15 °C
Heat released = ?
Solution:
Formula:
q = m . c . ΔT
we know that specific heat of water is 4.186 J/g.°C
ΔT = final temperature - initial temperature
ΔT = 15 °C - 118 °C
ΔT = -103 °C
now we will put the values in formula
q = m . c . ΔT
q = 25 g × 4.186 J/g.°C × -103 °C
q = -10778.95 J
so, -10778.95 J heat must be removed in order to form the ice at 15 °C.
Answer:
Explanation:
<u>1) Data:</u>
a) Hypochlorous acid = HClO
b) [HClO} = 0.015
c) pH = 4.64
d) pKa = ?
<u>2) Strategy:</u>
With the pH calculate [H₃O⁺], then use the equilibrium equation to calculate the equilibrium constant, Ka, and finally calculate pKa from the definition.
<u>3) Solution:</u>
a) pH
b) Equilibrium equation: HClO (aq) ⇄ ClO⁻ (aq) + H₃O⁺ (aq)
c) Equilibrium constant: Ka = [ClO⁻] [H₃O⁺] / [HClO]
d) From the stoichiometry: [CLO⁻] = [H₃O⁺] = 2.29 × 10 ⁻⁵ M
e) By substitution: Ka = (2.29 × 10 ⁻⁵ M)² / 0.015M = 3.50 × 10⁻⁸ M
f) By definition: pKa = - log Ka = - log (3.50 × 10 ⁻⁸) = 7.46