Answer : The correct options are,
(B) 
(C) 
Explanation :
Boyle's Law : It is defined as the pressure of the gas is inversely proportional to the volume of the gas at constant temperature and number of moles.

or,

The relation between the pressure and volume of two gases are:

where,
= initial pressure of gas
= final pressure of gas
= initial volume of gas
= final volume of gas
The equilibrium constant is 0.0022.
Explanation:
The values given in the problem is
ΔG° = 1.22 ×10⁵ J/mol
T = 2400 K.
R = 8.314 J mol⁻¹ K⁻¹
The Gibbs free energy should be minimum for a spontaneous reaction and equilibrium state of any reaction is spontaneous reaction. So on simplification, the thermodynamic properties of the equilibrium constant can be obtained as related to Gibbs free energy change at constant temperature.
The relation between Gibbs free energy change with equilibrium constant is ΔG° = -RT ln K
So, here K is the equilibrium constant. Now, substitute all the given values in the corresponding parameters of the above equation.
We get,



So, the equilibrium constant is 0.0022.
Balance Chemical Equation is as follow,
<span> Cu + 2 AgNO</span>₃ → 2 Ag + Cu(NO₃)₂
According to Balance Equation,
2 Moles of Ag is produced by reacting = 1 Mole of Cu
So,
0.854 Moles of Ag will be produced by reacting = X Moles of Cu
Solving for X,
X = (0.854 mol × 1 mol) ÷ 2 mol
X = 0.427 Moles of Cu
Result:
0.854 Moles of Ag are produced by reacting 0.427 Moles of Cu.
In order to determine the number of protons in 20.02 mol of Ne, we use Avogadro's number to convert the number of moles to number of atoms, 1 mol = 6.022 x 10^23 atoms. From there, we must know the number of protons in a Neon atom, which is 10. Thus, the formula will be:
(20.02 mol Ne)x(6.022 x 10^23 atoms/mol)x(10 protons/1 atom Ne) = 1.2056 x 10^26 protons
Explanation:
We assume you are converting between grams ZnSO4 and mole. You can view more details on each measurement unit: molecular weight of ZnSO4 or mol This compound is also known as Zinc Sulfate. The SI base unit for amount of substance is the mole. 1 grams ZnSO4 is equal to 0.0061941519772353 mole.