Liquid + Solid = 8.89 mL
V ( Solid ) = 8.89 mL - 6.26 mL = 2.63 mL
The density of the solid = m / V = 10.283 g / 2.63 mL =
= 3.9 g/mL = 3.9 g / cm³
At STP, also known as standard temperature and pressure, 1 mole of a gas occupies 22.4 L. Since we are given with the volume of 6.3L, we calculate the amount of gas in mol.
n = (6.3L)/ (22.4L/mol) = 0.28125 mol
We are given with the mass of 6.7 g. Therefore, the molar mass or molecular weight of the gas is equal to,
6.7g/0.28125 mol = 23.82 g/mol
<u>Answer:</u>
<em>The molecular formula of X is given as
</em>
<em></em>
<u>Explanation:</u>


mass O = Total mass of the compound - (mass of C + mass of H)
=6.0 g - ( 3.65 + 0.262 ) g
=2.09 g

Least moles is for O that is 0.131mol and dividing all by the least we get

Since 2.3 is a fraction it has to be converted to a whole number so we multiply all the answers by 3

So the empirical formula is 
Empirical formula mass


Molecular formula =n × empirical formula

Compound X =
is the Answer
Carbon is what you breathe out and chloride is like somewhere in your immune system