Answer:
B)The octet of carbon atom remains incomplete in the molecule.
Explanation:
Copper nitrate and nitric oxide are produced in this reaction.
Answer: 53.3
Explanation:
V2=(T2 x P1 x V1)/(T1 x P2)
(320x50x80)/(300x80)
53.3
Answer:
The value of the silver in the coin is 35.3 $
Explanation:
First of all, let's calculate the volume of the coin.
2π . r² . thickness = volume
r = diameter/2
r = 41 mm/2 = 20.5 mm
2 . π . (20.5 mm)² . 2.5 mm = 6601 mm³
Now, this is the volume of the coin, so we must find out how many grams are on it.
6601 mm³ / 1000 = 6.60 cm³
Let's apply density.
D = Mass / volume
10.5 g/cm³ = mass /6.60 cm³
10.5 g/cm³ . 6.60 cm³ = mass
69.3 g = mass
Each gram has a cost of 0.51$
69.3 g . 0.51$ = 35.3 $
Answer:
Because milk has higher KE than ice, KE is transferred from the milk to the molecules of ice.
Explanation:
The best statement that expresses the transfer of kinetic energy(K.E) is that kinetic energy is transferred from the milk to the ice.
Kinetic energy is form of energy due to motion of the particles of a medium. In this regard, we are dealing with heat energy.
- Heat energy is dissipated from a body at higher temperature to one at a lower temperature.
- Ice is at a lower temperature which is 0°C
- Heat will be transferred in form of thermal energy from the body at higher temperature to one with a lower temperature.
- This is from the milk to the molecules of ice.