Answer:
g NaCl = 424.623 g
Explanation:
<em>C</em> NaCl = 3.140 m = 3.140 mol NaCl / Kg solvent
∴ solvent: H2O
∴ mass H2O = 2.314 Kg
mol NaCl:
⇒ mol NaCl = (3.140 mol NaCl/Kg H2O)×(2.314 Kg H2O) = 7.266 mol NaCl
∴ mm NaCl = 58.44 g/mol
⇒ g NaCl = (7.266 mol NaCl)×(58.44 g/mol) = 424.623 g NaCl
Answer:
The answer to your question is letter A
Explanation:
Process
1.- Calculate the molecular mass of AlCl₃
Al = 1 x 27 = 27
Cl = 3 x 35.5 = 106.5
AlCl₃ = 27 + 106.5 = 133.5
2.- Find the number of ions of Cl using proportions
133.5 grams of AlCl₃ ------------- 3 ions of Chlorine
400.5 grams of AlCl₃ ------------ x
x = (400.5 x 3) / 133.5
x = 9
Answer:

Explanation:
1. Calculate the moles of Sr(NO₃)₂

2. Calculate the mass of SrNO₃)₂

Answer: Option (5) is the correct answer.
Explanation:
An ionic bond is formed by transfer of electrons between the two chemically combining atoms. Whereas a covalent bond is defined as the bond formed by sharing of electrons between the two chemically combining atoms.
When electronegativity difference is from 0.0 to 0.4 then bond formed between the two atoms is non-polar covalent in nature.
When electronegativity difference is greater than 0.4 and less than 1.7 then bond between the two atoms is a polar covalent bond.
When electronegativity difference is 1.7 or greater than the bond formed is ionic in nature.
Therefore, electronegativity difference of the given species is as follows.
Si-P = 2.1 - 1.8 = 0.3
Si-Cl = 3.0 - 1.8 = 1.2
Si-S = 2.5 - 1.8 = 0.7
Thus, we can conclude that given bonds are placed in order of increasing ionic character as follows.
Si-P < Si-S < Si-Cl
Answer:
HCL and CaCl2
Explanation:
Since calcium hydroxide is a base, then it needs an acid to neutralise it.
HCL is an acid, it can neutralize calcium hydroxide through reacting the two together.
The resultant salt shall be calcium chloride ( CaCl2 )
Reaction of calcium hydroxide and HCl results into Ca(OH)Cl, CaCl2,
Where Ca(OH)Cl is an aqueous solution and calcium chloride is a base.
Hope the answer helps out.