Answer:

Explanation:
Concentration: i is defined as the mole per litre.

mole=0.15
volume=400 ml=0.4 litre

Answer: electrons
Explanation: moving electrons cause momentarily charge
Distribution on molecule. This distribution induces similar distribution to
Adjacent molecule.
A) an acid because it turns the paper blue
Moles ratio:
1 S<span> + 1 </span><span>O2</span><span> = 1 </span><span>SO<span>2
</span></span>
1 mole S -------------- 1 mole SO2
? moles S ------------ 0.567 moles SO2
0,567 x 1 / 1
= 0.567 moles of S