Answer:
Keiko should mix 20 mL 1% solution and 80 mL 6% solution for to make 100 mL 5% solution
Explanation:
There are 2 unknown values X= mL 6% solution and Y=1% solution. So, we need 2 equations:
1. Equation acid concentration. X mL 6% + Y mL 1% = 100 mL 5%
2. Equation solvent concentration X mL 94% + Y mL 99% = 100 mL 95%
When clearing X and Y :
(X mL 6% + Y mL 1% = 100 mL 5%) (-15,7)
X mL 94% + Y mL 99% = 100 mL 95%
_______________________________
- Y 0.83 = 16.5
Y = 19.9 mL 1% solution
Replace Y in anyone equation and X = 80 mL 6% solution
I hope to see been helpful
He person lost 1224.7 grams.
Answer:
(1) separate the substances
(2) chemically combine the substances
(3) determine the freezing point of the mixture
(4) predict the electrical conductivity of the mixture
Explanation:
Answer:
Explanation:
In one of the process, energy is built up from scratch, in the other one, energy is liberated for use by an organism or body.
The first process deals with a metabolic reaction in which energy is liberated:
C₆H₁₂O₆ + 6O₂ → 6CO₂ + 6H₂O + energy
In the above process, energy is liberated when glucose combines with oxygen. The waste products are carbon dioxide and water. This process liberates heat energy which can be used to do work.
In the reverse process:
6CO₂ + 6H₂O → C₆H₁₂O₆ + 6O₂
This process stores energy in carbon chains as chemical energy. It is this energy that is released in the first process.
Therefore, we can see that the first process liberates energy and the reverse process stores energy.
i think it's A. cause CH is 1:1 and if you reduce C2H2, the ratio would also be 1:1