The molarity of a solution equals to the mole number of the solute/the volume of the solution. For NH4Br, we know that the mole mass is 98. So the molarity is (14/98) mol /0.15 L=0.95 mol/L.
Based on Pauling Scale, electro negativity of Cl = 3.2, Na = 0.9 and H = 2.1
Thus, Electronegativity difference in

= 3.2 -3.2 = 0
Electronegativity difference in NaCl = 3.2-0.9 = 2.3
Similarly, Electronegativity difference in HCl = 3.2 - 2.1 = 1.1
Thus, among the listed molecules following is the decreasing order of electronegativity difference: NaCl> HCl >
an amorphous solid because the particles do not have a regular structure is the answer
Answer: the empirical formula is C3H4O3
Explanation:Please see attachment for explanation