We assume that this gas is an ideal gas. We use the ideal gas equation to calculate the amount of the gas in moles. It is expressed as:
PV = nRT
(672) (1/760) (36.52) = n (0.08206) ( 68 +273.15)
n = 1.15 mol of gas
Hope this answers the question. Have a nice day.
Answer: Option (c) is the correct answer.
Explanation:
A chemical reaction is defined as the reaction where a chemical bond will break in order to form a new bond due to the formation of a new substance.
For example, 
Here, NaCl is the new substance that is formed. A chemical reaction will always bring change in chemical composition of a substance.
The production of hydrogen gas from water, the tarnishing of a copper penny, charging a cellular phone and burning a plastic water bottle are all chemical reactions.
Whereas a reaction where no change in chemical composition of a substance takes place is known as a physical reaction.
For example, chopping a log into sawdust will change the shape but it will not bring any change in chemical composition of the substance.
Thus, we can conclude that in the following list, only chopping a log into sawdust is not an example of a chemical reaction.
Answer:
By visiting other households with cats.
Explanation:
This will give Brian a variety of other houses and determine if it is truly cats or just alleries from other items. This is the most direct way to get Brian the answer he is looking for.
Answer:
a)4.51
b) 9.96
Explanation:
Given:
NaOH = 0.112M
H2S03 = 0.112 M
V = 60 ml
H2S03 pKa1= 1.857
pKa2 = 7.172
a) to calculate pH at first equivalence point, we calculate the pH between pKa1 and pKa2 as it is in between.
Therefore, the half points will also be the middle point.
Solving, we have:
pH = (½)* pKa1 + pKa2
pH = (½) * (1.857 + 7.172)
= 4.51
Thus, pH at first equivalence point is 4.51
b) pH at second equivalence point:
We already know there is a presence of SO3-2, and it ionizes to form
SO3-2 + H2O <>HSO3- + OH-
![Kb = \frac{[ HSO3-][0H-]}{SO3-2}](https://tex.z-dn.net/?f=%20Kb%20%3D%20%5Cfrac%7B%5B%20HSO3-%5D%5B0H-%5D%7D%7BSO3-2%7D)

[HSO3-] = x = [OH-]
mmol of SO3-2 = MV
= 0.112 * 60 = 6.72
We need to find the V of NaOh,
V of NaOh = (2 * mmol)/M
= (2 * 6.72)/0.122
= 120ml
For total V in equivalence point, we have:
60ml + 120ml = 180ml
[S03-2] = 6.72/120
= 0.056 M
Substituting for values gotten in the equation ![Kb=\frac{[HSO3-][OH-]}{[SO3-2]}](https://tex.z-dn.net/?f=Kb%3D%5Cfrac%7B%5BHSO3-%5D%5BOH-%5D%7D%7B%5BSO3-2%5D%7D%20)
We noe have:

![x = [OH-] = 9.11*10^-^5](https://tex.z-dn.net/?f=x%20%3D%20%5BOH-%5D%20%3D%209.11%2A10%5E-%5E5)

=4.04
pH = 14- pOH
= 14 - 4.04
= 9.96
The pH at second equivalence point is 9.96
The correct answer is resource partitioning.
The concept of resource partitioning is applicable in the branch of ecology. It signifies towards the procedure by which natural selection mediates competing species into distinct patterns of different niches or resource utilization.
When the species differentiate a niche to prevent competition for food resources, it is known as resource partitioning. At certain times, the competition is among the species, known as interspecific competition, and at sometimes it is among the individuals of the similar species, that is, intraspecific competition.