Answer: 91.73g of NaCl
Explanation:
First, we solve for the number of moles of F2 using the ideal gas equation
V = 12L
P = 1.5 atm
T = 280K
R = 0.082atm.L/mol/K
n =?
PV = nRT
n = PV /RT
n = (1.5x12)/(0.082x280)
n = 0.784mol
Next, we convert this mole ( i.e 0.784mol) of F2 to mass
MM of F2 = 19x2 = 38g/mol
Mass conc of F2 = n x MM
= 0.784 x 38 = 29.792g
Equation for the reaction is given below
F2 + 2NaCl —> 2NaF + Cl2
Molar Mass of NaCl = 23 + 35.5 = 58.5g/mol
Mass conc. of NaCl from the equation = 2 x 58.5 = 117g
Next, we find the mass of NaCl that reacted with 29.792g of F2.
From the equation,
38g of F2 redacted with 117g of NaCl.
Therefore, 29.792g of F2 will react with Xg of NaCl i.e
Xg of NaCl = (29.792 x 117)/38
= 91.73g
Therefore, 91.73g of NaCl reacted with f2
Answer: sunlight, water, air, habitat, and food.
Explanation: we are all living organisms and we all have our five basic necessities for survival; sunlight, water, air, habitat, and food.
It is called terminal velocity. I hope it's right though...
Answer:
The time required to melt the frost is 3.25 hours.
Explanation:
The time required to melt the frost dependes on the latent heat of the frost and the amount of heat it is transfered by convection to the air .
The heat transferred per unit area can be expressed as:

being hc the convective heat transfer coefficient (2 Wm^-2K^-1) and ΔT the difference of temperature (20-0=20 °C or K).

If we take 1 m^2 of ice, with 2 mm of thickness, we have this volume

The mass of the frost can be estimated as

Then, the amount of heat needed to melt this surface (1 m²) of frost is

The time needed to melt the frost can be calculated as

Answer:
I believe it to be a difference in isotopes.
Explanation:
This is because since both are the same element it cannot be allotropes which are on a molecular level so it must be isotopes.