It would be d bc when it’s at its lowest point it means not that much energy and that would be its lowest point which is D
The answer is 6.1*10^-3 atm.
The pictures and explanations are there.
Liquid + Solid = 8.89 mL
V ( Solid ) = 8.89 mL - 6.26 mL = 2.63 mL
The density of the solid = m / V = 10.283 g / 2.63 mL =
= 3.9 g/mL = 3.9 g / cm³
Answer: conduction, convection, radiation
explanation: heats transferred using these three methods and all of them are used in different ways, convection is heat through solids, conduction being used as liquid/gas, radiation being used as electromagnetic waves.
hope this helped!!
Given:
Mass of methanol, m = 18754 kg
Density of methanol, ρ = 0.788 g/cm³
By definition, the volume of methanol in the collection tank is
Volume = mass/density

Answer: 2.38 x 10⁷ g/cm³