Answer:
6.25 g of nickel -63 will be left
Explanation:
The correct option is C.
A Lewis dot diagram is a representation of the valence electron of an atom, which uses dot around the symbol of the atom. Chlorine has seven electrons in its outermost shell, these seven electrons are arranged in form of dot around the atom of chlorine. If you count the number of dot given in option C, you will notice that they are seven.
Answer:
See explanation
Explanation:
% optical purity = specific rotation of mixture/specific rotation of pure enantiomer * 100/1
specific rotation of mixture = 23°
specific rotation of pure enantiomer = 61°
Hence;
% optical purity = 23/61 * 100 = 38 %
More abundant enantiomer = 100% - 38 % = 62%
Hence the pure (S) carvone is (-) 62° is the more abundant enantiomer.
Enantiomeric excess = 62 - 50/50 * 100 = 24%
Hence
(R) - carvone = 38 %
(S) - carvone = 62%
<span>Answer:
.01 moles of D to .005 moles of L ~ so, .01+.005 = .015 total; using this total value, divide the portions of D and L.
so .01/.015 to .005/.015 ~ 67% D to 33% L.
And thus, the enantiomer excess will be 34%.</span>
Answer:
benzamide
Explanation:
Compound melting Point ,ºC Melting Pont Mixture, ºC
X 131 - 133
trans-cinnamic 133 - 134 110 - 120
acid
benzamide 128 - 130 130-132
malic acid 131 -133 114 -124
Benzoin 135 - 137 108 - 116
The compound X is benzamide since the melting point range is the one closest to this compound ( 130-132 ºC)
The reason there is not an exact match is not due due to the presence of impurities. The presence of impurities always lower the melting point ( it is a coligative property such as the melting point depresion of salt and water )
The reason for the deviation must be be some other factors such as preparation of the sample in the capillary, errors in reading the thermometer, rate of heating, etc.