Density H2O = 1g/cm³
1,5 kg H2O = 1500g = 1500cm³ (1dm³ = 1000cm³)
3moles of NaCl-----in---------1500cm³ H2O
x moles of NaCl ----in--------1000cm³ H2O
x = 2moles of NaCl
answer: 2 mol/dm³
When an element losses its electron its called a cation. When an element accepted that electron it called anion. This is called an ionic bond.
<h3>
Answer:</h3>
19.3 g/cm³
<h3>
Explanation:</h3>
Density of a substance refers to the mass of the substance per unit volume.
Therefore, Density = Mass ÷ Volume
In this case, we are given;
Mass of the gold bar = 193.0 g
Dimensions of the Gold bar = 5.00 mm by 10.0 cm by 2.0 cm
We are required to get the density of the gold bar
Step 1: Volume of the gold bar
Volume is given by, Length × width × height
Volume = 0.50 cm × 10.0 cm × 2.0 cm
= 10 cm³
Step 2: Density of the gold bar
Density = Mass ÷ volume
Density of the gold bar = 193.0 g ÷ 10 cm³
= 19.3 g/cm³
Thus, the density of the gold bar is 19.3 g/cm³
% yield = 80.719
<h3>Further explanation</h3>
Given
22.0 g of Mgl₂
25.0 g of Mg
25.0 g of l₂
Required
The percent yield
Solution
Reaction
Mg + I₂⇒ MgI₂
mol Mg = 25 g : 24.305 g/mol = 1.029
mol I₂ = 25 g : 253.809 g/mol = 0.098
Limiting reactant = I₂
Excess reactant = Mg
mol MgI₂ based on I₂, so mol MgI₂ = 0.098
Mass MgI₂ (theoretical):
= mol x MW
= 0.098 x 278.114
= 27.255 g
% yield = (actual/theoretical) x 100%
% yield = (22 / 27.255) x 100%
% yield = 80.719
Answer:
Upper F subscript 2 (g) plus upper C a (s) right arrow with delta above upper C a upper F subscript 2 (s).
Explanation:
This is a chemical reaction problem.
In expressing any chemical reaction, we need to understand that there are reactants and products.
- The reactants are the species on the left hand side that are combining.
- The products are the species on the right hand side that are formed.
- Every chemical reaction is obeys the law of conservation of matter i.e equal number of matter on both sides.
Using the statement of this problem, we can deduce that;
Reactants are Fluorine gas and Calcium metal
Product is Calcium Fluoride
Note: A metal is a solid(s) and powder is a solid(s). A gas is denoted as (g). They depict the state of the species reacting.
F₂
+ Ca
→ CaF₂
We can see that equal number of atoms are on both sides of the expression.