Answer:

Explanation:
There are no molecules in NaCl, because it consists only of ions.
However, we can calculate the number of formula units (FU) of NaCl.
Step 1. Calculate the moles of NaCl

Step 2. Convert moles to formula units

There are
in 3.6 g of NaCl.
Use the formula, Q= mcT
Q= heat
m= mass= 1.900Kg= 1.900 x 10^3 grams
c= specific heat= 3.21
T= 4.542 K
Q= (1.900 x10^3g)(3.21)(4.542K)= 14.6 Joules.
Hey there:
1 cm³ = 1 mL
D = m / V
7.25 = 12.9 / V
V = 12.9 / 7.25
V = 1.779 cm³
Answer:
The correct option is the last option
Explanation:
The chemical reaction provided in the question is a double-displacement reaction which is an exothermic reaction (which is the reason for the release of heat). An example of a double displacement reaction and exothermic reaction is the neutralization reaction illustrated below.
HCl + NaOH ⇒ NaCl + H₂O
From the law of conservation of energy, energy can neither be created nor destroyed, hence the total energy in a given system should ordinarily be the same (in the reactants and products), however <u>when energy is released in a reaction (as in the case with an exothermic reaction), it shows there are more bond energy in the reactants than in the products and it is the excess energy that is been released into the atmosphere.</u>