Answer:
2.83 g
Explanation:
At constant temperature and pressure, Using Avogadro's law
Given ,
V₁ = 2.12 L
V₂ = 3.12 L
n₁ = 0.120 moles
n₂ = ?
Using above equation as:



n₂ = 0.17660 moles
Molar mass of methane gas = 16.05 g/mol
So, Mass = Moles*Molar mass = 0.17660 * 16.05 g = 2.83 g
<u>2.83 g are in the piston.</u>
Answer:
When the operation of the voltaic cell, which is formed of an aluminum and silver strip takes place, the atom of aluminum loses three of its electrons and the Al3+ formed moves within the solution. The Al3+ ion gets dissolved within the solution and the electrons lost in the process moves through the wire and get acquired by the ions of silver, which then get reduced to solid Ag resulting in the mass gain of silver strip.
Answer:

Explanation:
Hello,
In this case, we are asked to compute the by mass percent representing the toxicity of ethylene glycol in the body mass. In such a way, since the by mass percent is computed with the shown below formula:
We can use the given masses to obtain:
Best regards.
Answer: I believe/don't believe hummingbirds are attracted to the color red because ... (Enter your reasons)
Explanation:
Hypothesis are always different, up to you to choose believe or not believe depending on your position.
:) Hope this helped.