Answer:
Aluminium atoms = 4.13 *10^22 aluminium atoms
The correct answer is E
Explanation:
Step 1: Data given
Mass of Al2O3 = 3.50 grams
Molar mass of Al2O3 = 101.96 g/mol
Number of Avogadro = 6.022 * 10^23 /mol
Step 2: Calculate moles Al2O3
Moles Al2O3 = mass Al2O3 / molar mass Al2O3
Moles Al2O3 = 3.50 grams / 101.96 g/mol
Moles Al2O3 = 0.0343 moles
Step 3: Calculate moles Aluminium
In 1 mol Al2O3 we have 2 moles Al
in 0.0343 moles Al2O3 we have 2*0.0343 = 0.0686 moles Al
Step 4: Calculate aluminium atoms
Aluminium atoms = moles aluminium * Number of Avogadro
Aluminium atoms = 0.0686 * 6.022 * 10^23
Aluminium atoms = 4.13 *10^22 aluminium atoms
The correct answer is E
Answer:
Volume of lithium atom is found to be 1.47 X 10⁻²⁹ m³
Explanation:
Let us consider the volume of atom as a sphere (but it is little complex than that). This volume is mathematically expressed as,
----------------------------------------------------------------------------------------(Eq. 1)
Here, R is the radius of lithium atom. The radius is given in picometers, so firstly let us convert it into meters


placing this value in Eq.1 the required result is achieved

V= 1.47 X 10⁻²⁹ m³
Radio - Radio station transmits radio wavelength which is received by the
Radio.
<span>
Microwaves - Microwave Oven to heat up foods. </span>
<span>IR (infrared) - TV remote Control, to transmit IR light to a sensor in the TV so it can do some functions like increasing the volume, changing the channel etc. </span>
<span>Visible light - Sunlight or Light Bulbs </span>
<span>Ultraviolet - UV Lamps for sun tan, for detecting forged money </span>
<span>X-rays - Chest X-ray machines, Backscatter Xray (body scanner in airport security)
</span>
Gamma rays - Gamma rays<span> Medical Equipment which are used to kill cancer cells, to sterilize medical </span>equipment<span> </span>
Answer:
1.505×10^23 atoms of lead
Explanation:
Volume of lead in the lungs = total volume of lungs = 5.60L
1 mole = 22.4L
5.6L of lead = 5.6/22.4 = 0.25 mole
From Avogadro's law
1 mole of lead contains 6.02×10^23 atoms of lead
0.25 mole of lead = 0.25×6.02×10^23 = 1.505×10^23 atoms of lead