The age of painting was determined from the decay kinetics of the radioactive Carbon -14 present in the painting sample.
Given that the half life of Carbon-14 is 5730 years.
Radioactive decay reactions follow first order rate kinetics.
Calculating the decay constant from half life:
λ
=
= 
Setting up the radioactive rate equation:

Where 

k = decay constant = 

ln 0.125 = 
-2.079=
t=
= 17185 years
t = 17185 years
Therefore age of the painting based in the radiocarbon -14 dating studies is 17185 years
Answer: The answer is 68142.4 Pa
Explanation:
Given that the initial properties of the cylindrical tank are :
Volume V1= 0.750m3
Temperature T1= 27C
Pressure P1 =7.5*10^3 Pa= 7500Pa
Final properties of the tank after decrease in volume and increase in temperature :
Volume V2 =0.480m3
Temperature T2 = 157C
Pressure P2 =?
Applying the gas law equation (Charles and Boyle's laws combined)
P1V1/T1 = P2V2/T2
(7500 * 0.750)/27 =( P2 * 0.480)/157
P2 =(7500 * 0.750* 157) / (0.480 *27)
P2 = 883125/12.96
P2 = 68142.4Pa
Therefore the pressure of the cylindrical tank after decrease in volume and increase in temperature is 68142.4Pa
Answer:
The time required for the coating is 105 s
Explanation:
Zinc undergoes reduction reaction and absorbs two (2) electron ions.
The expression for the mass change at electrode
is given as :

where;
M = molar mass
Z = ions charge at electrodes
F = Faraday's constant
I = current
A = area
t = time
also;
=
; replacing that into above equation; we have:
---- equation (1)
where;
A = area
d = thickness
= density
From the above equation (1); The time required for coating can be calculated as;
![[ \frac{20 cm^2 *0.0025 cm*7.13g/cm^3}{65.38g/mol}*2 \frac{moles\ of \ electrons}{mole \ of \ Zn} * 9.65*10^4 \frac{C}{mole \ of \ electrons } ] = (20 A) t](https://tex.z-dn.net/?f=%5B%20%5Cfrac%7B20%20cm%5E2%20%2A0.0025%20cm%2A7.13g%2Fcm%5E3%7D%7B65.38g%2Fmol%7D%2A2%20%5Cfrac%7Bmoles%5C%20of%20%5C%20electrons%7D%7Bmole%20%5C%20of%20%5C%20Zn%7D%20%2A%209.65%2A10%5E4%20%5Cfrac%7BC%7D%7Bmole%20%5C%20of%20%5C%20electrons%20%7D%20%20%5D%20%3D%20%2820%20A%29%20t)

= 105 s
Answer:
(a) A strong acid
Explanation:
We have given the pH of the solution is 2.46
pH=2.46
So the concentration of 
solution having H+ concentration more than
is acidic
Since in the given solution, H+ concentration is 0.00346 M which is more than 10^{-7}[/tex] so this is an acidic solution
Note-The concentration of
decide the behavior of the solution that is, it is acidic or basic
<span>The hint here is to look at the anion of the compound. That is the polyatomic ion, sulfate or SO4. It has a charge of -2. Since the compound does not show any subscript, then it means that the cation must have a charge of +2 for it to be cancelled out. Hence, the elements that can represent X are the elements that have a +2 charge like Fe, Ca, Ba, Mg, Zn, etc.</span>