Answer:
1.1
Explanation:
density= 1.1g/cm3 there are 1.1 grams per cubic cm
This is a type of metathesis reaction, also referred to as double-displacement reactions. In this reaction, the solvent and electrolyte is water, and they are driven by the formation of the non-electrolytic product. Therefore, the driving force behind the neutralization reaction between HCl and NaOH is the formation of sodium chloride, NaCl.
The theory of biological evolution known as Darwin's theory of evolution or Darwinism given by Charles Darwin an English naturalist. According to the theory, all the species of organisms develop and originate via the natural selection of minor, inherited changes, which enhances the tendency of an individual to survive, compete, and develop the tendency to give rise to new ones.
Thus, according to Darwin's theory of evolution in the given case of black and orange snakes, the black snakes will survive and reproduce, therefore, passing their traits to their offspring, while few orange snakes will remain in the population.
Answer:
The correct option is;
Sulfur oxides - acid precipitation
Explanation:
Here we have sulfur oxide when present in the atmosphere and mixed with oxygen water and other chemicals form acidic precipitation known as acid rain.
The sulfur oxides reacts with water in the clouds to form sulfuric acid as follows;
The sulfur gas is first oxidized
SO₂ + OH → HOSO₂
The next stage is the formation of sulfur trioxide
HOSO₂ + O₂ → HO₂ + SO₃
Sulfur trioxide combines with water to form sulfuric acid
SO₃ + H₂O → H₂SO₄ (aq).
Answer:
Molecular formula for the gas is: C₄H₁₀
Explanation:
Let's propose the Ideal Gases Law to determine the moles of gas, that contains 0.087 g
At STP → 1 atm and 273.15K
1 atm . 0.0336 L = n . 0.082 . 273.15 K
n = (1 atm . 0.0336 L) / (0.082 . 273.15 K)
n = 1.500 × 10⁻³ moles
Molar mass of gas = 0.087 g / 1.500 × 10⁻³ moles = 58 g/m
Now we propose rules of three:
If 0.580 g of gas has ____ 0.480 g of C _____ 0.100 g of C
58 g of gas (1mol) would have:
(58 g . 0.480) / 0.580 = 48 g of C
(58 g . 0.100) / 0.580 = 10 g of H
48 g of C / 12 g/mol = 4 mol
10 g of H / 1g/mol = 10 moles