Given mass of tungsten, W = 415 g
Molar mass of tungsten, W = 183.85 g/mol
Calculating moles of tungsten from mass and molar mass:

The question is incomplete, here is the complete question:
A student sets up the following equation to convert a measurement. (The stands for a number the student is going to calculate.) Fill in the missing part of this equation.

<u>Answer:</u> The measurement after converting is 
<u>Explanation:</u>
We are given:
A quantity having value 
To convert this into
, we need to use the conversion factors:
1 kPa = 1000 Pa

Converting the quantity into
, we get:

Hence, the measurement after converting is 
Answer:
A source of electricity, a wire coil, and an iron core
Explanation:
An electromagnet has three critical components:
1. A source of electricity
This is often a battery.
It generates the electric current that produces the magnetic field.
2. A wire coil
The wire carries the electric current.
Stacking the wire into loops makes a stronger magnetic field.
The more loops in the coil, the stronger the field.
3. An iron core
An iron core greatly increases the strength of the magnetic field within it and at its ends.
<span>Carbon Monoxide.
First, determine the relative number of moles of each element by looking up the atomic weights of carbon and oxygen
Atomic weight carbon = 12.0107
Atomic weight oxygen = 15.999
Moles of Carbon = 24.50 g / 12.0107 g/mol = 2.039847802 mol
Moles of Oxygen = 32.59 g / 15.999 g/mol = 2.037002313 mol
Given that the number of moles of both carbon and oxygen are nearly identical, it wouldn't be unreasonable to think that the empirical formula for the compound is CO which also happens to be the formula for Carbon Monoxide.</span>
Answer:
• pH = 3.0
• pH = 2.70
• pH = 3.61
• pH = 8.28
• pH = 1.40
Explanation:
El pH es una medida en química usada para determinar el grado de acidez o basicidad en una solución.
Se define como:
pH = -log₁₀ [H⁺]
<em>El - logaritmo de la concentración molar de H⁺</em>
<em />
Para las concentraciones de H⁺ dadas:
• [H+] = 0.001 M
pH = -log (0.001M) = 3
pH = 3.0
• [H+] = 0.002 M
pH = -log (0.002M)
pH = 2.70
• [H+] = 2.45X10-4 M
pH = -log (2.45X10-4 M )
pH = 3.61
• [H+] = 5.2X10-9 M
pH = -log (5.2X10-9 M)
pH = 8.28
• [H+] = 0.04 M
pH = -log (0.04M)
pH = 1.40