Answer:
Cu(NO3)2 --> MM187.5558
NiNO3 *COEF2* --> 120.6983
Answer:
The specific heat capacity of the metal is 0.843J/g°C
Explanation:
Hello,
To determine the specific heat capacity of the metal, we have to work on the principle of heat loss by the metal is equals to heat gained by the water.
Heat gained by the metal = heat loss by water + calorimeter
Data,
Mass of metal (M1) = 512g
Mass of water (M2) = 325g
Initial temperature of the metal (T1) = 15°C
Initial temperature of water (T2) = 98°C
Final temperature of the mixture (T3) = 78°C
Specific heat capacity of metal (C1) = ?
Specific heat capacity of water (C2) = 4.184J/g°C
Heat loss = heat gain
M2C2(T2 - T3) = M1C1(T3 - T1)
325 × 4.184 × (98 - 78) = 512 × C1 × (78 - 15)
1359.8 × 20 = 512C1 × 63
27196 = 32256C1
C1 = 27196 / 32256
C1 = 0.843J/g°C
The specific heat capacity of the metal is 0.843J/g°C
The element with the nlx notation of 5d2 in the periodic table is hafnium with a symbol of hf. It is a chemical element and has an atomic number 72. H<span>afnium chemically resembles zirconium and is found in many zirconium minerals but it is a complete contrast of zirconium which is also chemically similar to hafnium.</span>