The answer & explanation for this question is given in the attachment below.
Answer:
99°C
Explanation:
asking questions is Best in life of education
Answer:
Thus, when the volume of the gas is exposed to a temperature above -273.15 K, the volume increases linearly with the temperature.
Explanation:
The expression for Charles's Law is shown below:

This states that the volume of the gas is directly proportional to the absolute temperature keeping the pressure conditions and the moles of the gas constant.
<u>Thus, when the volume of the gas is exposed to a temperature above -273.15 K, the volume increases linearly with the temperature. </u>
<u>For example , if the temperature of the gas is reduced to half, the volume also reduced to half. </u>
<u>At -273.15 K, according to Charles's law, it is possible to make the volume of an ideal gas = 0.</u>
Sorenson
Explanation:
The values used in the scale of pH and pOH are derived from a system designed by Sorenson. Søren Peter Lauritz Sørensen, a Danish chemist introduced the system of pH and pOH for describing the alkalinity and acidity of substances.
- The pH and pOH scale is logarithmic scale that ranks the acidity and bascity of compounds.
- pH is the negative logarithm of the concentration of hydrogen/hydroxonium ions in solution i.e
pH = -log₁₀{H⁺]
- pOH is the negative log of the concentration of the hydroxyl ions in a solution i.e
pOH = -log₁₀{OH⁻]
Learn more:
calculating pH: brainly.com/question/12985875
pH scale: brainly.com/question/11063271
#learnwithBrainly
Answer:
324.18 g/mol
Explanation:
Let the molecular mass of the antimalarial drug, Quinine is x g/mol
According to question,
Nitrogen present in the drug is 8.63% of x
So, mass of nitrogen = 
Also, according to the question,
2 atoms are present in 1 molecule of the drug.
Mass of nitrogen = 14.01 amu = 14.01 g/mol (grams for 1 mole)
So, mass of nitrogen = 14.01×2 = 28.02
These 2 must be equal so,

solving for x, we get:
<u>x = 324.18 g/mol</u>