Answer:
Akash
Explanation:
it could be a magnet with the same poles facing eachoher
Answer:
4.86×10^23 molecule of Pb
Explanation:
Based on that equation, for every 2 moles of ammonia, you get 3 moles of lead.
So:
2 mol NH3/ 3 mol Pb
Using this ratio we can find the amounts of either molecule. Given 5.38 mol NH3:
(5.38 NH3)(3 Pb/ 2 NH3) = (5.38)(3/2) mol Pb = 8.07 mol Pb
Then, we just need to use Avagadro's number to get the number of molecules.
(8.07)(6.02×10^23) = 4.86×10^23 molecule of Pb
Rydberg Eqn is given as:
1/λ = R [1/n1^2 - 1/n2^2]
<span>Where λ is the wavelength of the light; 2626 nm = 2.626×10^-6 m </span>
<span>R is the Rydberg constant: R = 1.09737×10^7 m-1 </span>
<span>From Brackett series n1 = 4 </span>
<span>Hence 1/(2.626×10^-6 ) = 1.09737× 10^7 [1/4^2 – 1/n2^2] </span>
<span>Some rearranging and collecting up terms: </span>
<span>1 = (2.626×10^-6)×(1.09737× 10^7)[1/16 -1/n2^2] </span>
<span>1= 28.82[1/16 – 1/n2^2] </span>
<span>28.82/n^2 = 1.8011 – 1 = 0.8011 </span>
<span>n^2 = 28.82/0.8011 = 35.98 </span>
<span>n = √(35.98) = 6</span>
Answer:
The number of moles of potassium hydroxide, KOH required to make 4 moles of K₂SO₄ is 8 moles of KOH
Explanation:
2KOH + H₂SO₄ → K₂SO₄ + 2H₂O
From the above reaction, we have 2 moles of KOH combining with 1 mole of H₂SO₄ to produce 1 mole of K₂SO₄ and 2 moles of H₂O.
Therefore the number of moles of potassium hydroxide that will be needed to make 4 moles of K₂SO₄ is;
8KOH + 4H₂SO₄ → 4K₂SO₄ + 8H₂O
8 moles of KOH is required to make 4 moles of K₂SO₄.
Answer:
The correct order will be
a. Transfer the measured amount of NaCl to the volumetric flask.
e. Dissolve the NaCl in less than 250 mL of water and mix well.
b. Dilute the solution with water to the 250.0 mL mark.
Explanation:
Preparation of NaCl solution in 250.0 ml volumetric flask:
Add the weighed NaCl directly to volumetric flask and add small amount of water to it and mix it will until all NaCl gets dissolved( if not add small water amount of water more)
After dissolving NaCl add the water upto the mark.
The correct order will be
a. Transfer the measured amount of NaCl to the volumetric flask.
e. Dissolve the NaCl in less than 250 mL of water and mix well.
b. Dilute the solution with water to the 250.0 mL mark.