10 g of glue with 13 g of water ,
Mass ratio of the material can be calculated as:
8 g of sodium borate suspended in 11 g of water, mass ratio can be calculated as:

The answer:
<span>the overall balanced equation for the precipitation reaction occurring between silver nitrate and calcium bromide:
</span>CaBr2 + AgNO3-----------> AgBr2 + CaNO3, so among the given choices, the
true answe is
<span>agno3(aq)+cabr2(aq) (as reactants)</span>
Answer:
The enthalpy of the reaction is –184.6 kJ, and the reaction is exothermic.
Explanation:
Molar mass <span>CH2BrCH2Br = 188.0 g/mol
1 mole ---------- 188.0 g
</span>0.500 moles ----- ?
mass = 0.500 * 188.0 / 1
= 94.0 g
Answer C
hope this helps!
Did you intend to write [PdCl4]^-2 instead of PdCl2-4? If so, then:
<span>Cathode: [PdCl4]^-2(aq) + 2e- ======⇒ Pd(s) + 4Cl-(aq) </span>
<span>Anode: Cd(s) ==⇒ Cd+2(aq) + 2e-</span>