Partial pressure (N2) = mole fraction * total pressure
{ 1 mole of any ideal gas occupy same volume of 1 mole of any other ideal gas under same condition of temperature and pressure so mole fraction in the sample is simply 78.08% = 0.7808 this is because equal volume of each gas has equal moles
partial pressure N2 = 0.7808 * 760 .0
partial pressure = 593.4 mmhg ( 1 torr = 1mmhg )
First, let's determine the number of moles of carbon atoms by using molar mass. Then, using Avogadro's number, we can find the number of C atoms:
*1 mole of C3H8O= (12.0x3)+(1.0x8)+(16.0x1) = 60.0g/mol
25.0 grams C3H8O x (1 mole C3H8O/60.0 grams) = 0.417 mol
0.417mol C3H8O has (3 x 0.417 moles) C atoms = 1.251 moles C atoms
1.251 moles C atoms x(6.022x10^23 atoms/mol) = 9.42x10^23 C atoms.
The answer is in 3 significant figures, as that's what we have in the given, and we matched it with our rounding of the atomic masses from the periodic table.
You can do this all in one equation written left to right, just exclude the intermediate answers. Just easier to show it this way on the computer screen.
Answer:
Because the hot air from the equator is balance with the cold air from the polar region, meaning the temperature is the right degree, therefore it causes the slowing down of that hurricane.
Explanation:
From your science class you do study the convectional current right? that's what happen on the outside real life
Answer:
2450 cm3
Explanation:
Volume of cylinder = V=πr2h
2.45L = 2450mL
1mL = 1 cm cubed
2450mL = 2450 cm cubed
Mole ratio for the reaction is 1:1
no of moles in NaOH that reacted= 1*21.17/1000=0.02117mols
molarity of HCl=0.02117*10/1000
=2.117M