I don't know but I'm wasting 5 seconds of your time you can't take back sorry
Answer:
= 82%
Explanation:
Percentage purity is calculated by the formula;
% purity = (mass of pure chemical/total mass of sample) × 100
In this case;
1 mole of Ca(NO3)2 = 164 g
but; 164 g of Ca(NO3)2 = 40 g Ca
Therefore; mass of Ca(NO3)2 = 164 /40
= 4.1 g
Thus;
% purity of Ca(NO3)2 = (Mass of Ca(NO3)2/ mass of the sample)× 100
= (4.1 g/ 5 g) × 100
= 82%
Those are the correct steps, young chemist. Don't be discouraged by an insane answer.
Atomic number = protons
Protons = P Electrons = E P = E
Atomic mass = Neutrons + Protons
Atomic number = atomic mass = neutrons
P = E
AM - AN = N
Example:
Calcium = 20 Protons 20P = 20E
Atomic mass - atomic number = neutrons :)
Answer:
The specie which is oxidized is:- 
The specie which is reduced is:- 
Explanation:
Oxidation reaction is defined as the chemical reaction in which an atom looses its electrons. The oxidation number of the atom gets increased during this reaction.
Reduction reaction is defined as the chemical reaction in which an atom gains electrons. The oxidation number of the atom gets reduced during this reaction.
For the given chemical reaction:
The half cell reactions for the above reaction follows:
Oxidation half reaction: 
Reduction half reaction: 
Thus, the specie which is oxidized is:- 
The specie which is reduced is:- 