Answer:
The maximum wavelength of light for which a carbon-carbon triple bond could be broken by absorbing a single photon is 143 nm.
Explanation:
It takes 839 kJ/mol to break a carbon-carbon triple bond.
Energy required to break 1 mole of carbon-carbon triple bond = E = 839 kJ
E = 839 kJ/mol = 839,000 J/mol
Energy required to break 1 carbon-carbon triple bond = E'

The energy require to single carbon-carbon triple bond will corresponds to wavelength which is required to break the bond.
(Using planks equation)


The maximum wavelength of light for which a carbon-carbon triple bond could be broken by absorbing a single photon is 143 nm.
To counter the removal of A the equilibrium change by <u>s</u><em>hifting toward the left</em>
<em> </em><u><em>explanation</em></u>
<u><em> </em></u>If the reaction is at equilibrium and we alter the condition a new equilibrium state is created
<u><em> </em></u>The removal of A led to the shift of equilibrium toward the left since it led to less molecules in reactant side which favor the backward reaction.( equilibrium shift to the left)
Answer:
Cl₂O₇
Explanation:
For the reaction:
ClₓOₙ + H₂ → HCl + H₂O
Moles of HCl and moles of H₂O are:
HCl: 0.233g HCl ₓ (1mol / 36.46g) = 6.39x10⁻³ mol HCl
H₂O: 0.403g H₂O ₓ (1mol / 18.02g) = 2.236x10⁻² mol H₂O
As you can see, moles of HCl are equivalent to moles of Cl in the compound and moles of H₂O are equivalent to moles of O in the compound, that means:
6.39x10⁻³ mol Cl
2.236x10⁻² mol O
Empirical formula is the simplest ratio of atoms presents in a molecule. If Cl is <em>1</em>, Oxygen will be:
2.236x10⁻² mol / 6.39x10⁻³ = <em>3.5</em>
As empirical formula must be given in natural numbers, the empirical formula is:
<em>Cl₂O₇</em>
<em></em>
Answer:
The final temperature of water is 54.5 °C.
Explanation:
Given data:
Energy transferred = 65 Kj
Mass of water = 450 g
Initial temperature = T1 = 20 °C
Final temperature= T2 = ?
Solution:
First of all we will convert the heat in Kj to joule.
1 Kj = 1000 j
65× 1000 = 65000 j
specific heat of water is 4.186 J /g. °C
Formula:
q = m × c × ΔT
ΔT = T2 - T1
Now we will put the values in Formula.
65000 j = 450 g × 4.186 J /g. °C × (T2 - 20°C )
65000 j = 1883.7 j /°C × (T2 - 20°C )
65000 j/ 1883.7 j /°C = T2 - 20°C
34.51 °C = T2 - 20°C
34.51 °C + 20 °C = T2
T2 = 54.5 °C