Let's find the electron configuration of each atom
Atom atomic number electron configuration
Bo 5 1s2 2s2 2p
F 9 1s2 2s2 2p5
Na 11 1s2 s2 2p6 3s
K 19 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s
The spherically shaped orbitals are the s orbitals.
You can se in the table that I wrote above that sodium has 2 electrons at 1s, 2 electrons at 2s and 1 electron at 3s orbitals, that is a total of five electrons at s (spherically shaped orbtials).
So the answer is the option A) sodium.
The
balanced half-reaction: Cr⁴⁺(aq)+ 4e⁻ →
Cr(s).
<span>
Chromium(IV) cations gain four electrons and became solid chromium with neutral charge.
</span>Reduction is lowering oxidation number because element or ions gain electrons.
Oxidation reaction is increasing of oxidation number of element, because
element or ion lost electrons in chemical reaction.
<span>
</span>
Answer:
Doping with galium or indium will yield a p-type semiconductor while doping with arsenic, antimony or phosphorus will yield an n-type semiconductor.
Explanation:
Doping refers to improving the conductivity of a semiconductor by addition of impurities. A trivalent impurity leads to p-type semiconductor while a pentavalent impurity leads to an n-type semiconductor.
Answer is: 48,25 torr.
Raoult's Law: p = x(solv) · p(solv)
p - <span>vapour pressure of a solution.
</span>x(solv) - <span>mole fraction of the solvent.
</span>p(solv) - <span>vapour pressure of the pure solvent.
</span>n(ethanol) = 950g ÷ 46,07g/mol = 20,62 mol.
x(solv) = moles of solvent ÷ total number of moles
x(solv) = 20,62 ÷ 21,77 = 0,965.
p = 0,965 ·50,0 torr = 48,25 torr.
First, we must find the total mass of CuBr₂:
Mass = 64 + 2 x 80
Mass = 224
Percentage mass of copper = mass of copper x 100 / total mass
Percentage mass of copper = (64 / 224) x 100
Percentage mass of copper = 28.45%