Answer:
C 8.09 SO2 gas
Explanation:
As we have the volume (3dm³ = 3L), temperature (25°C + 273 = 298K), and pressure (1atm), we can solve to moles of gas using:
PV = nRT
PV / RT = n
1atm*3L / 0.082atmL/molK*298K =¨
0.123 moles of gas you have.
Now, to convert these moles to mass we use molar mass (32g/mol for O2, 28g/mol for N2, 64g/mol for SO2, and 44g/mol for CO2).
Mass of 0.123 moles of these gases is:
O2 = 0.123 moles * 32g/mol = 3.94g of O2. A is wrong
N2 = 0.123 moles * 28g/mol = 3.4g of N2. B is wrong
SO2 = 0.123 moles * 64.1g/mol = 7.9g of SO2≈ 8.09g of SO2, C is possible
CO2 = 0.123 moles * 44g/mol = 5.4g of CO2. D is wrong
Right answer is:
<h3>C 8.09 SO2 gas
</h3>
The equilibrium constant is 0.0022.
Explanation:
The values given in the problem is
ΔG° = 1.22 ×10⁵ J/mol
T = 2400 K.
R = 8.314 J mol⁻¹ K⁻¹
The Gibbs free energy should be minimum for a spontaneous reaction and equilibrium state of any reaction is spontaneous reaction. So on simplification, the thermodynamic properties of the equilibrium constant can be obtained as related to Gibbs free energy change at constant temperature.
The relation between Gibbs free energy change with equilibrium constant is ΔG° = -RT ln K
So, here K is the equilibrium constant. Now, substitute all the given values in the corresponding parameters of the above equation.
We get,



So, the equilibrium constant is 0.0022.
Answer:
You will get 5.0 g of hydrogen.
Explanation:
As with any stoichiometry problem, we start with the balanced equation.
Sn
l
+
2HF
→
SnF
2
+
H
2
Moles of H
2
=
2.5
mol Sn
×
1 mol H
2
1
mol Sn
=
2.5 mol H
2
Mass of H
2
=
2.5
mol H
2
×
2.016 g H
2
1
mol H
2
=
5.0 g H
2
Answer:
Corn starch, one of the covalent compounds, is solid at room temperature. The property of being solid is more common to ionic compounds. So, the hypothesis was mostly supported except for this one data point.