Answer:
volume in L = 0.25 L
Explanation:
Given data:
Mass of Cu(NO₃)₂ = 2.43 g
Volume of KI = ?
Solution:
Balanced chemical equation:
2Cu(NO₃)₂ + 4KI → 2CuI + I₂ + 4KNO₃
Moles of Cu(NO₃)₂:
Number of moles = mass/ molar mass
Number of moles = 2.43 g/ 187.56 g/mol
Number of moles = 0.013 mol
Now we will compare the moles of Cu(NO₃)₂ with KI.
Cu(NO₃)₂ : KI
2 : 4
0.013 : 4 × 0.013=0.052 mol
Volume of KI:
<em>Molarity = moles of solute / volume in L</em>
volume in L = moles of solute /Molarity
volume in L = 0.052 mol / 0.209 mol/L
volume in L = 0.25 L
Answer : Option C) Atomic Size
Explanation : The atomic radius of the elements is found to be decreasing if we go from left to right in the modern periodic table. Accordingly,
increases as the number of shielding electrons present in the atomic nucleus of the periodic elements which lies in the same row remains constant while the number of protons in each atomic shell increases.
The effective nuclear charge
of an atom is defined as the net positive charge which is felt by the valence electron of the atomic element.
When
is observed to decrease, it is seen that the atomic radius grows in size. So, it explains the inverse relationship between both. This phenomenon occurs, because there is more screening of the electrons from the nucleus taking place, which is observed due to decrease the attraction between the electron and the nucleus.
Answer : The results would show more amount of water in the hydrated sample.
Explanation :
The amount of water of crystallization can be found by taking the masses of hydrated copper sulfate and anhydrous copper sulfate.
The difference in masses indicates the mass of water lost during dehydration process.
If during dehydration process, some of the copper sulfate spatters out of the crucible, then this would give us less mass for anhydrous sample than the actual.
As a result, the difference in masses of hydrated sample and the anhydrous sample would be more.
Therefore the results would show more amount of water in the hydrated sample.
Answer:
0.5
Explanation:
2NaCl(s) + 2H2SO4(l) + MnO2(s) → Na2SO4(s) + MnSO4(s) + 2H2O(g) + Cl2(g)
Using ideal gas equation,
PV = nRT
28.7torr
Converting torr to atm,
= 0.0378atm
V = 0.597L
T = 27 °C
= 300 K
a) PV = nRT
(0.0378atm) * (0.597L) = n(0.0821) * (300k)
= 0.000915 mol
moles of water and chlorine = 0.000915 mol
From the above equation, the ratio of water to chlorine = 1 : 2
Therefore, mole of chlorine = 0.000915/2
= 0.000458 mol
mole fraction = moles of specie/moles of all the species present
= 0.000458/0.000915
= 0.5
Carbonated drinks have the air under pressure so that carbon bubbles are forced into the drink, keeping it carbonated. So when you open a can, the air under pressure in the can comes out of the can at a high speed, making a "whooshing" sound. The gas law that applies to this concept is the Boyle's Law (PV=k or P1V1=P2V2).