Atomic oxygen does not have a greater atomic mass than chlorine, nor does molecular oxygen.
Hope this help...
Answer:
0.3023 M
Explanation:
Let Picric acid = 
So,
+
⇄
+ 
The ICE table can be given as:
+
⇄
+ 
Initial: 0.52 0 0
Change: - x + x + x
Equilibrium: 0.52 - x + x + x
Given that;
acid dissociation constant (
) = 0.42
![K_a = \frac{[H_3O^+][Picric^-]}{H_{picric}}](https://tex.z-dn.net/?f=K_a%20%3D%20%5Cfrac%7B%5BH_3O%5E%2B%5D%5BPicric%5E-%5D%7D%7BH_%7Bpicric%7D%7D)
![0.42 = \frac{[x][x]}{0.52-x}}](https://tex.z-dn.net/?f=0.42%20%3D%20%5Cfrac%7B%5Bx%5D%5Bx%5D%7D%7B0.52-x%7D%7D)
![0.42 = \frac{[x]^2}{0.52-x}}](https://tex.z-dn.net/?f=0.42%20%3D%20%5Cfrac%7B%5Bx%5D%5E2%7D%7B0.52-x%7D%7D)
0.42(0.52-x) = x²
0.2184 - 0.42x = x²
x² + 0.42x - 0.2184 = 0 -------------------- (quadratic equation)
Using the quadratic formula;
; ( where +/- represent ± )
= 
= 
=
OR 
=
OR 
=
OR 
= 0.30225 OR - 0.72225
So, we go by the +ve integer that says:
x = 0.30225
x = [
] = [
] = 0.3023 M
∴ the value of [H3O+] for an 0.52 M solution of picric acid = 0.3023 M (to 4 decimal places).
Given two electrons with charge of 1.5x10^-10 m
The electostatic force between them is determined by this formula:
F = kq1q2/r^2
where
k = 9x10^9
q1 = q2 = 1.5x10^-10
r = 2.82x10^-15
F = 9x10^9 * (1.5x10^-10)^2 / 2.82x10^-15
= 71808.51
The number of moles of NaOh that are contained in 65ml of 2.20M solution NaOh in H2o is calculated using the below formula
moles = molarity x volume /1000
that is 65 x2.20 /1000= 0.143 moles
Answer:

Explanation:
There are no molecules in NaCl, because it consists only of ions.
However, we can calculate the number of formula units (FU) of NaCl.
Step 1. Calculate the moles of NaCl

Step 2. Convert moles to formula units

There are
in 3.6 g of NaCl.