From the chemical formula of sulfuric acid, we can see the molar ratio:
H : S : O
2 : 1 : 4
Now, we convert the mass of hydrogen given into the moles of hydrogen. This is done using
Moles = mass / Mr
Moles = 7.27 / 1
Moles = 7.27
Therefore, the moles will be:
S = 7.27 / 2 = 3.64 moles
O = 7.27 * 2 = 14.54 moles
Now, the respective masses are:
S = 32 * 3.64 = 116.48 grams
O = 16 * 14.54 = 232.64 grams
The answer is (2). The Lithium has 3 protons and 4 neutrons. For every neutral atom, it will have the same number of protons and electrons. Because the proton has one positive charge and electron has one negative charge and neutron does not have charge.
Answer:
The answer to be filled in the respective blanks in question is
3 and 1
Explanation:
So, we know that the formation of cabon-dioxide mole and that of Adenosin-Tri-Phosphate (ATP) moles will be in the ratio of 3:1 i.e., three carbon-di-oxide moles and 1 ATP mole.
Therefore, we can say that one pyruvate mole when passed through citric acid cycle and pyruvate dehydrogenase yields carbon-di-oxide and ATP moles in the ratio 3:1
Answer:
0.008945 atm
Explanation:
In the reaction:
2H2S(g) ⇌ 2 H2(g) + S2(g)
Kp is defined as:

<em>Where P is the pressure of each compound in equilibrium.</em>
If initial pressure of H2S is 3.00atm, concentrations in equilibrium are:
H2S = 3.00 atm - 2X
H2 = 2X
S2: = X
Replacing:


0 = 4X³ - 1.28x10⁻⁶X² + 1.92x10⁻⁶X - 2.88x10⁻⁶
Solving for X:
X = 0.008945 atm
As in equilibrium, pressure of S2 is X, <em>pressure is 0.008945 atm</em>