<span>Carbon Monoxide.
First, determine the relative number of moles of each element by looking up the atomic weights of carbon and oxygen
Atomic weight carbon = 12.0107
Atomic weight oxygen = 15.999
Moles of Carbon = 24.50 g / 12.0107 g/mol = 2.039847802 mol
Moles of Oxygen = 32.59 g / 15.999 g/mol = 2.037002313 mol
Given that the number of moles of both carbon and oxygen are nearly identical, it wouldn't be unreasonable to think that the empirical formula for the compound is CO which also happens to be the formula for Carbon Monoxide.</span>
The answer:
<span>The equation of its dissolution in water is: AgNO3 → Ag + (aq) + NO3- (aq)
and </span>AgNO3 → Ag + (aq) + NO3- (aq)
1 mol 1mol 1mol
? -------- 0.854mo
so for finding the value, it is sufficients to complute 1 x 0.854 mol =0.854 mol
so, 0.854 mol is required for the reaction to form 0.854 mol of Ag
Based on Pauling Scale, electro negativity of Cl = 3.2, Na = 0.9 and H = 2.1
Thus, Electronegativity difference in

= 3.2 -3.2 = 0
Electronegativity difference in NaCl = 3.2-0.9 = 2.3
Similarly, Electronegativity difference in HCl = 3.2 - 2.1 = 1.1
Thus, among the listed molecules following is the decreasing order of electronegativity difference: NaCl> HCl >
The salt water is a mixture because the salt and the water can be separated from each other. The dissolution of salt inside water is a physical change. At the same time, the salt water is an electrolyte, because it conducts electricity. The electricity that was pass through the water led to the decomposition of the water; those bubbles that form inside the water represent oxygen gas which is a product of decomposition of water, therefore the electricity that was passed through the salt water has caused chemical change to occur inside the salt water.<span />
Answer:
The partial pressure of carbon dioxide is 22.8 mmHg
Explanation:
Dalton's Law is a gas law that relates the partial pressures of the gases in a mixture. This law says that the pressure of a gas mixture is equal to the sum of the partial pressures of all the gases present.
In this case:
Ptotal=Pnitrogen + Poxygen + Pcarbondioxide
You know that:
- Ptotal= 0.998 atm
- Pnitrogen= 0.770 atm
- Poxygen= 0.198 atm
- Pcarbondioxide= ?
Replacing:
0.998 atm=0.770 atm + 0.198 atm + Pcarbondioxide
Solving:
Pcarbondioxide= 0.998 atm - 0.770 atm - 0.198 atm
Pcarbondioxide= 0.03 atm
Now you apply the following rule of three: if 1 atm equals 760 mmHg, 0.03 atm how many mmHg equals?

Pcarbondioxide= 22.8 mmHg
<u><em>The partial pressure of carbon dioxide is 22.8 mmHg</em></u>