Answer:
4.86×10^23 molecule of Pb
Explanation:
Based on that equation, for every 2 moles of ammonia, you get 3 moles of lead.
So:
2 mol NH3/ 3 mol Pb
Using this ratio we can find the amounts of either molecule. Given 5.38 mol NH3:
(5.38 NH3)(3 Pb/ 2 NH3) = (5.38)(3/2) mol Pb = 8.07 mol Pb
Then, we just need to use Avagadro's number to get the number of molecules.
(8.07)(6.02×10^23) = 4.86×10^23 molecule of Pb
Answer is: molality of urea is 5.84 m.
If we use 100 mL of solution:
d(solution) = 1.07 g/mL.
m(solution) = 1.07 g/mL · 100 mL.
m(solution) = 107 g.
ω(N₂H₄CO) = 26% ÷ 100% = 0.26.
m(N₂H₄CO) = m(solution) · ω(N₂H₄CO).
m(N₂H₄CO) = 107 g · 0.26.
m(N₂H₄CO) = 27.82 g.
1) calculate amount of urea:
n(N₂H₄CO) = m(N₂H₄CO) ÷ M(N₂H₄CO).
n(N₂H₄CO) = 27.82 g ÷ 60.06 g/mol.
n(N₂H₄CO) = 0.463 mol; amount of substance.
2) calculate mass of water:
m(H₂O) = 107 g - 27.82 g.
m(H₂O) = 79.18 g ÷ 1000 g/kg.
m(H₂O) = 0.07918 kg.
3) calculate molality:
b = n(N₂H₄CO) ÷ m(H₂O).
b = 0.463 mol ÷ 0.07918 kg.
b = 5.84 mol/kg.
Answer : Option C) Atomic Size
Explanation : The atomic radius of the elements is found to be decreasing if we go from left to right in the modern periodic table. Accordingly,
increases as the number of shielding electrons present in the atomic nucleus of the periodic elements which lies in the same row remains constant while the number of protons in each atomic shell increases.
The effective nuclear charge
of an atom is defined as the net positive charge which is felt by the valence electron of the atomic element.
When
is observed to decrease, it is seen that the atomic radius grows in size. So, it explains the inverse relationship between both. This phenomenon occurs, because there is more screening of the electrons from the nucleus taking place, which is observed due to decrease the attraction between the electron and the nucleus.
The unites of measurement in a data table should be shown in the headings of some columns.
Answer:


Explanation:
first write the equilibrium equaion ,
⇄ 
assuming degree of dissociation
=1/10;
and initial concentraion of
=c;
At equlibrium ;
concentration of
![[C_3H_5O_3^{-} ]= c\alpha](https://tex.z-dn.net/?f=%5BC_3H_5O_3%5E%7B-%7D%20%20%5D%3D%20c%5Calpha)
![[H^{+}] = c\alpha](https://tex.z-dn.net/?f=%5BH%5E%7B%2B%7D%5D%20%3D%20c%5Calpha)

is very small so
can be neglected
and equation is;

= 
![P_H =- log[H^{+} ]](https://tex.z-dn.net/?f=P_H%20%3D-%20log%5BH%5E%7B%2B%7D%20%5D)





composiion ;
![c=\frac{1}{\alpha} \times [H^{+}]](https://tex.z-dn.net/?f=c%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B%5Calpha%7D%20%5Ctimes%20%5BH%5E%7B%2B%7D%5D)
![[H^{+}] =antilog(-P_H)](https://tex.z-dn.net/?f=%5BH%5E%7B%2B%7D%5D%20%3Dantilog%28-P_H%29)
![[H^{+} ] =0.0014](https://tex.z-dn.net/?f=%5BH%5E%7B%2B%7D%20%5D%20%3D0.0014)

