Answer:
To prepare 50L of 32% solution you need: 11L of 30% solution, 22L of 50% solution and 17L of 10% solution.
Explanation:
A 32% solution of acid means 32L of acid per 100L of solution. As the chemist wants to make a solution using twice as much of the 50% solution as of the 30% solution it is possible to write:
2x*50% + x*30% + y*10% = 50L*32%
<em>130x + 10y = 1600 </em><em>(1)</em>
<em>-Where x are volume of 30% solution, 2x volume of 50% solution and y volume of 10% solution-</em>
Also, it is possible to write a formula using the total volume (50L), thus:
<em>2x + x +y = 50L</em>
<em>3x + y = 50L </em><em>(2)</em>
If you replace (2) in (1):
130x + 10(50-3x) = 1600
100x + 500 = 1600
100x = 1100
<em>x = 11L -Volume of 30% solution-</em>
2x = 22L -Volume of 50% solution-
50L - 22L - 11L = 17 L -Volume of 10% solution-
I hope it helps!
The Chemistry Regents is one of the four science Regents exams. The other three are Earth Science, Living Environment, and Physics. You'll need to pass at least one of these four exams to graduate high school.
4) is correct
This is because water is polar and it will mix with a polar solvent. A good rule for remembering the behavior of non-polar and polar compounds when it comes to being miscible is that "like dissolves like."
It is a physical change because it only changed states
Answer:
The atomic mass of phosphorus is 29.864 amu.
Explanation:
Given data:
Atomic mass of phosphorus = ?
Percent abundance of P-29 = 35.5%
percent abundance of P-30 = 42.6%
Percent abundance of P-31 = 21.9%
Solution:
Average atomic mass = (abundance of 1st isotope × its atomic mass) +(abundance of 2nd isotope × its atomic mass) + (abundance of 3rd isotope × its atomic mass / 100
Average atomic mass = (29×35.5)+(30×42.6) + (31×21.9) /100
Average atomic mass = 1029.5 + 1278 + 678.9/ 100
Average atomic mass = 2986.4 / 100
Average atomic mass = 29.864 amu.
The atomic mass of phosphorus is 29.864 amu.