The chemical equation representing the reaction between baking soda and acetic acid :

According to the Law of conservation of mass, the overall mass is conserved in a chemical reaction. That is total mass of reactants is equal to the mass of the products.
Given here Mass of Baking soda = 15 g
Mass of acetic acid = 10 g
Total mass of the reactants = 15 g +10 g = 25 g
After the reaction, total mass of products = 23 g
This difference in masses must be because one of product carbon dioxide is a gas, which is lost and hence the mass of products is lower than the mass of reactants. Therefore, the mass is conserved in this reaction.
Scott traveled 10 miles in his journey.
<u>Explanation</u>:
Scott first travels 5 miles in north direction, then he turns to west and covers 3 miles distance finally he turns to south and travels 2 miles. We need to find the total distance covered by the Scott. To find the distance we should sum up all the distances he covered in three directions 5 miles north + 3 miles west + 2 miles south = 10 miles.
Therefore we can conclude that the total distance traveled by the Scott is 10 miles.
<u>Answer:</u> The chemical equation is written below.
<u>Explanation:</u>
Combustion reaction is defined as the chemical reaction in which a hydrocarbon reacts with oxygen gas to produce carbon dioxide gas and water molecule.

The chemical equation for the combustion of ethyl chloride follows:

We are given:
When 4 moles of ethyl chloride is burnt, 5145 kJ of heat is released.
For an endothermic reaction, heat is getting absorbed during a chemical reaction and is written on the reactant side.

For an exothermic reaction, heat is getting released during a chemical reaction and is written on the product side

So, the chemical equation follows:

Hence, the chemical equation is written above.
Using ideal gas equation,
P\times V=n\times R\times T
Here,
P denotes pressure
V denotes volume
n denotes number of moles of gas
R denotes gas constant
T denotes temperature
The values at STP will be:
P=100 kPa
T=293 K
R=8.314472 L kPa K⁻¹ mol⁻¹
Number of moles of gas=3.43 mole
Putting all the values in the above equation,

V=83.55 L
So the volume will be 83.55 L.
83.55 L of radon gas would be in 3.43 moles at room temperature and pressure (293 K and 100 kPa).
There’s no question for me to answer ?