w/w percentage <span>
= mass of the pure compound /
total mass of the sample x 100%
70% HNO₃
contains by mass means every 100 g of sample has 70 g of HNO₃.</span><span>
The mass of solution = 103.8 g
Hence the mass of HNO₃ = 103.8 g x 70%</span><span>
= 103.8 g x (70 / 100)
<span>
= 72.66 g = 72.7 g.</span></span>
I just did guessed on the question and got it right. The answer is kinetic energy.
Answer:
<span>23.6
g carbon dioxide comes from 8.6 g of CH4 or 10.7 g carbon dioxide comes from
15.6 g O that means the 15.6 g of oxygen is still the limiting reactant because
it gets used up and only makes 10.7 g of CO2. </span>
Explanation:
1) Balanced chemical equation:
CH₄ + 2O₂ → CO₂ + 2H₂O
2) mole ratios:
1 mol CH₄ : 2mol O₂ : 1 mol CO₂ : 2 mol H₂O
3) molar masses
CH₄: 16.04 g/mol
O₂: 32.0 g/mol
CO₂: 44.01 g/mol
4) Convert the reactant masses to number of moles, using the formula
number of moles = mass in grams / molar mass
CH₄: 8.6g / 16.04 g/mol = 0.5362 moles
<span />
O₂: 15.6 g / 32.0 g/mol = 0.4875 moles
5) If the whole 0.5632 moles of CH₄ reacted that yields to the same number of moles of CO₂ and that is a mass of:
mass of CO₂ = number of moles x molar mass = 23.60 g of CO₂
Which is what the first part of the answer says.
6) If the whole 0.4875 moles of O₂ reacted that would yield 0.4875 / 2 = 0.24375 moles of CO₂, and that is a mass of:
mass of CO₂ = 0.4875 grams x 44.01 g/mol = 10.7 grams of CO₂.
Which is what the second part of the answer says.
7) From the mole ratio you know infere that 0.5362 moles of CH₄ needs more twice number of moles of O₂, that is 1.0724 moles of O₂, and since there are only 0.4875 moles of O₂, this is the limiting reactant.
Which is what the chosen answer says.
8) From the mole ratios 0.4875 moles of O₂ produce 0.4875 / 2 moles of CO₂, and that is:
0.4875 / 2 mols x 44.01 g/mol = 10.7 g of CO₂, which is the last part of the answer.
Answer:
At equal concentration of HBCG and BCG^-, the colour is green. This colour first appears at pH = 3.8
Explanation:
HBCG is an indicator that is prepared by dissolving the solid in ethanol.
Since
Ka=[BCG−][H3O+][HBCG]When [BCG-] = [HBCG], then Ka = [H3O+].
If pH = 3.8
Ka= [H3O+] = -antilog pH = -antilog (3.8)
Ka= 1.58 ×10^-4
Answer:
The temperature difference of the body after 3 hours = 5.16 K
Explanation:
we know that the number of moles of O₂ inhaled are 0.02 mole/min⁻¹
or, 1.2 mole.h⁻¹
The average heat evolved by the oxidation of foodstuffs is then:
⇒ Q avg =
= 7.2 kj.h⁻¹.Kg⁻¹
the heat produced after 3 h would be:
= 7.2 kj. h⁻¹.Kg⁻¹ x 3 h
= 21.6 kj. kg⁻¹
= 21.6 x 10³ j kg⁻¹
We know Qp = Cp x ΔT
Assume the heat capacity of the body is 4.18 J g⁻¹K⁻¹
⇒ ΔT = 
⇒ ΔT = 
⇒ ΔT = 5.16 K