Number of moles = 5 x 10^24 / 6.02 x 10^23 = 8.305 moles. Volume= moles x 22.4 = 186.032 liters. Hope this helps!
M=D*V
D=620 g/cm³
V=75 cm³
m= 620 g/cm³ * 75 cm³=46500 g
m=46500g
Answer:
2,4,4-trimethyl-2-pentene yields mixture of
and 
Explanation:
In ozonolysis (hydrolysis step involve a reducing agent such as Zn,
etc.), a pi bond is broken to form ketone/aldehyde.
Ketone is formed from di-substituted side of double bond and aldehyde is formed from mono-substituted side of double bond.
Ozoznolysis involves two consecutive steps : (1) formation of ozonide, (2) hydrolysis of ozonide.
Hydrolysis can be done with/without using reducing agent. Carboxylic acid/carbon dioxide/ketone is produced when hydrolysis is done without using reducing agent.
Here, 2,4,4-trimethyl-2-pentene yields mixture of
and 
Reaction steps are shown below.
Answer:
1. ΔE = 0 J
2. ΔH = 0 J
3. q = 3.2 × 10³ J
4. w = -3.2 × 10³ J
Explanation:
The change in the internal energy (ΔE) and the change in the enthalpy (ΔH) are functions of the temperature. If the temperature is constant, ΔE = 0 and ΔH = 0.
The gas initially occupies a volume V₁ = 20.0 L at P₁ = 3.2 atm. When the pressure changes to P₂ = 1.6 atm, we can find the volume V₂ using Boyle's law.
P₁ × V₁ = P₂ × V₂
3.2 atm × 20.0 L = 1.6 atm × V₂
V₂ = 40 L
The work (w) can be calculated using the following expression.
w = - P . ΔV
where,
P is the external pressure for which the process happened
ΔV is the change in the volume
w = -1.6 atm × (40L - 20.0L) = -32 atm.L × (101.325 J/1atm.L) = -3.2 × 10³ J
The change in the internal energy is:
ΔE = q + w
0 = q + w
q = - w = 3.2 × 10³ J
The temperature that would the volume of a gas be 0.550l if it had a volume of 0.432 L at -20.0 c is calculated using the Charles law formula
that is v1/T1=V2/T2
V1=0.550 l
t1=?
T2= -20 c +273 = 253 K
v2= 0.432 l
by making T1 the subject of the formula T1= V1T2/V2
T1= (0.55lL x253)/ 0.432 l = 322.11 K or 322.11-273 = 49.11 C