Answer:
1.43 M
Explanation:
We'll begin by calculating the number of mole of the solid. This can be obtained as follow:
Mass of solid = 8.60 g
Molar mass of solid = 21.50 g/mol
Mole of solid =?
Mole = mass / molar mass
Mole of solid = 8.60 / 21.50
Mole of solid = 0.4 mole
Next, we shall convert 280 mL to litre (L). This can be obtained as follow:
1000 mL = 1 L
Therefore,
280 mL = 280 mL × 1 L / 1000 mL
280 mL = 0.28 L
Thus, 280 mL is equivalent to 0.28 L.
Finally, we shall determine the molarity of the solution. This can be obtained as illustrated below:
Mole of solid = 0.4 mole
Volume = 0.28 L
Molarity =?
Molarity = mole / Volume
Molarity = 0.4 / 0.28
Molarity = 1.43 M
Thus, the molarity of the solution is 1.43 M.
Answer:
See explaination
Explanation:
please kindly see attachment for the step by step solution of the given problem.
Answer:-A. It is less than 890 kJ/mol because the amount of energy required to break bonds is less than the amount of energy released in forming bonds.
Explanation: Endothermic reactions are defined as the reactions in which energy of the product is greater than the energy of the reactants. The total energy is absorbed in the form of heat and
for the reaction comes out to be positive.
Exothermic reactions are defined as the reactions in which energy of the product is lesser than the energy of the reactants. The total energy is released in the form of heat and
for the reaction comes out to be negative.
In the formation of new bonds more energy is released than is required to break the existing bonds, heat is released.
In the formation of bonds less energy is released than is required to break the existing bonds, heat is absorbed.
Since Kw= [H⁺][OH⁻], and the concentration of both substances are the same, the equation is now Kw=[H⁺]²
So,
3.31x10⁻¹³ = [H⁺]²
Take the square root= 5.75x10⁻⁷
Then take the negative log to find the pH:
-log(5.75x10⁻⁷) = 6.25