Oxidation number of an atom is the charge that atom would have if the compound is composed of ions. In neutral substances that contains atoms of one element the oxidation number of an atom is zero. Thus atoms in O2, Ni2, and aluminium all have oxidation number of zero.
In this case, Ni2, the oxidation number of Ni atom is zero,
for NiO4-, assuming oxidation number of Ni is x
(x ×1) + (-2 × 4) = -1
x = + 7
Therefore, the oxidation number goes from 0 to +7
Answer:
108.9g of Silver can be produced from 125g of Ag2S
Explanation:
The compound Ag2S shows that two atoms of Silver Ag, combined with an atom of Sulphur S to form Ag2S. We can as well say the combination ration of Silver to Sulphur is 2:1
•Now we need to calculate the molecular weight of this compound by summing up the molar masses of each element in the compound.
•Molar mass of Silver Ag= 107.9g/mol
•Molar mass of Sulphur S= 32g/mol
•Molecular weight of Ag2S= (2×107.9g/mol) + 32g/mol
•Molecular weight of Ag2S= 215.8g/mol + 32g/mol= 247.8g/mol
•From our calculations, we know that 215.8g/mol of Ag is present in 247.8g/mol of Ag2S
If 247.8g Ag2S produced 215.8g Ag
125g Ag2S will produce xg Ag
cross multiplying we have
xg= 215.8g × 125g / 247.8g
xg= 26975g/247.8
xg= 108.85g
Therefore, 108.9g of Silver can be produced from 125g of Ag2S
According to Henderson–Hasselbalch Equation,
pH = pKa + log [Lactate] / [Lactic Acid]
As,
Ka of Lactic Acid = 1.38 × 10⁻⁴
pKa = -log Ka
pKa = -log 1.38 × 10⁻⁴
pKa = 3.86
So,
pH = 3.86 + log [0.10] / [0.13]
pH = 4.74 + log 0.769
pH = 4.74 - 0.11
pH = 4.63
Answer:
A. The farther an electron is from the nucleus, the greater its energy.
Explanation:
B)the number of protons increases ,and the number of shells of electrons increases