Answer:
C₂H₇F₂P
Explanation:
Given parameters:
Composition by mass:
C = 24%
H = 7%
F = 38%
P = 31%
Unknown:
Empirical formula of compound;
Solution :
The empirical formula is the simplest formula of a compound. To solve for this, follow the process below;
C H F P
% composition
by mass 24 7 38 31
Molar mass 12 1 19 31
Number of
moles 24/12 7/1 38/19 31/31
2 7 2 1
Dividing
by the
smallest 2/1 7/1 2/1 1/1
2 7 2 1
Empirical formula C₂H₇F₂P
The final temperature of the copper is 59.0. The specific heat capacity of copper is 0.38 j/g -k
Answer:
DNA between a human and a banana is 41 percent similar.
Explanation:
Answer : Option A) Ethanoic Acid
Explanation : Ethanoic acid has the lowest vapor pressure i.e 0.08 atm at the temperature of 50°C compared to the other given options.
The vapour pressure of propanone at 50°C is 0.84 atm
Ethanol has vapour pressure as 0.30 atm at 50°C
water has vapour pressure of 0.12 atm at 50°C.