Elements present in group 18 are known as noble gases. The outermost shell of these elements are completely filled.
18 is the answer
Answer:
The minimum molecular weight of the enzyme is 29.82 g/mol
Explanation:
<u>Step 1:</u> Given data
The volume of the solution = 10 ml = 10*10^-3L
Molarity of the solution = 1.3 mg/ml
moles of AgNO3 added = 0.436 µmol = 0.436 * 10^-3 mmol
<u>Step 2:</u> Calculate the mass
Density = mass/ volume
1.3mg/mL = mass/ 10.0 mL
mass = 1.3mg/mL *10.0 mL = 13mg
<u>Step 3:</u> Calculate minimum molecular weight
Molecular weight = mass of the enzyme / number of moles
Molecular weight of the enzyme = 13mg/ 0.436 * 10^-3 mmol
Molecular weight = 29.82 g/mole
The minimum molecular weight of the enzyme is 29.82 g/mol
Answer:
B = CHCl2 + Cl2 --> CHCl3 + Cl
Explanation:
Free radical halogenation is a chlorination reaction on Alkane hydrocarbons. This involves the splitting of molecules into radicals/ unstable molecules in the presence of sunlight/ U.V light which ensures bonding of the molecules.
Free radical chlorination is divided into 3 steps which are:
The initiation step
The propagation step
The termination step
So in reference to the question, propagation step involves two steps.
The first step is where the molecule in this case the methylene chloride(CH2Cl2) loses a hydrogen atom and then bond with a chlorine atom radical to give a nethylwnw chloride radical and HCl.
The second step involves the reaction of this methylene chloride got in the first step with chlorine molecule to form trichloride methane and a chlorine radical.
You would find in the attachment the 2 step mechanism.
Answer:
50 g of S are needed
Explanation:
To star this, we begin from the reaction:
S(s) + O₂ (g) → SO₂ (g)
If we burn 1 mol of sulfur with 1 mol of oxygen, we can produce 1 mol of sulfur dioxide. In conclussion, ratio is 1:1.
According to stoichiometry, we can determine the moles of sulfur dioxide produced.
100 g. 1mol / 64.06g = 1.56 moles
This 1.56 moles were orginated by the same amount of S, according to stoichiometry.
Let's convert the moles to mass
1.56 mol . 32.06g / mol = 50 g