Answer:
<u />
- <u>There are 0.041 g of NH₃ in the same number of molecules as in 0.35 g of SF₆.</u>
<u />
Explanation:
Using the molar mass of the chemical formula SF₆ you can find the number of moles of molecules in 0.35 g of such substance. Then, using the molar mass of NH₃, you can find mass in grams corresponding to the same number of molecules.
<u>1. Find the molar mass of SF₆:</u>
Atom atomic mass number of atoms total mass in 1 mole
S 32.065 g/mol 1 32.065 g
F 18.998 g/mol 6 6 × 18.998 = 113.988 g
=====================
molar mass of SF₆ = 146.053 g/mol
<u>2. Find the number of moles in 0.35 g of SF₆:</u>
- number of moles = mass in grams / molar mass
- number of moles = 0.35 g / 146.053 g / mol = 0.0024 mol
<u>3. Find the molar mass of NH₃:</u>
Atom atomic mass number of atoms total mass 1 mole
N 14.007 g/mol 1 14.007 g
H 1.008 g/mol 3 3 × 1.008 g = 113.988 g
=====================
molar mass of NH₃ = 17.031 g/mol
<u />
<u>4. Find the mass in 0.0024 mol of NH₃:</u>
- mass in grams = number of moles × molar mass
- mass = 0.0024 mol × 17.031 g/mol ≈ 0.041 grams
<u>5. Conclusion: </u>
There are 0.041 g of NH₃ in the same number of molecules as in 0.35 g of SF₆.
Explanation:
3.4000x 10-6 +5.7000x 10-3


now we can add them


Answer:
Please see the complete formt of the question below
Chlorine gas can be made from the reaction of manganese dioxide with hydrochloric acid.
MnO₂(s) + HCl(aq) → MnCl₂(aq) + H₂O(l) + Cl₂(g)
According to the above reaction, determine the limiting reactant when 5.6 moles of MnO₂ are reacted with 7.5 moles of HCl.
The answer to the above question is
The limiting reactant is the MnO₂
Explanation:
To solve this, we note that one mole of MnO₂ reacts with one mole of HCl to produce one mole of MnCl₂, one mole of H₂O and one mole of Cl₂
Molar mass of MnO₂ = 86.9368 g/mol
Molar mass of HCl = 36.46 g/mol
From the stoichiometry of the reaction, 5.6 moles of MnO₂ will react with 5.6 moles of HCl to produce 5.6 moles of H₂O and 5.6 moles of Cl₂
However there are 7.5 moles of HCL therefore there will be an extra 7.5-5.6 or 1.9 moles of HCl remaining when the reaction is completed
Answer:
sodium has got ionic bonds that are weak
compared to hydrogen covalent bonds that are strong